28 Iłżecki Jarmark Sztuki Ludowej

13 sierpnia 2023 – zapraszamy do Iłży  na  XXVIII Iłżecki Jarmark Sztuki Ludowej

Jak co roku, w drugą niedzielę sierpnia, w urokliwej Iłży nad Iłżanką odbędzie  się  XXVIII Iłżecki Jarmark Sztuki Ludowej, który na stałe wpisał się w naszą tradycję, stając się niezwykłym punktem na mapie letnich wydarzeń plenerowych naszego regionu . Organizatorem tego wydarzenia jest Towarzystwo Ochrony i Promocji Zawodów Ginących w Iłży – organizacja skupiająca twórców ludowych i sympatyków twórczości ludowej.

Iłżecki Jarmark Sztuki Ludowej to impreza promująca dorobek twórczości rękodzielniczej twórców Mazowsza i całego kraju. Jest jednym z największych przedsięwzięć podejmowanych przez nasze Towarzystwo na rzecz wspierania, promocji, kultywowania tradycji regionalnych oraz ocalenia od zapomnienia zanikających już dziedzin twórczości ludowej naszego regionu. Współorganizatorem wydarzenia jest Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży,  Muzeum Regionalne im. Adama Bednarczyka w Iłży , Centrum Kultury i Turystyki w Iłży oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Iłży.

Iłżecki Jarmark wspaniale promuje nasze miasto, ale też lokalne tradycje, kulturę i historię całego Mazowsza.

Iłżecki Jarmark to święto twórców ludowych , rękodzielników ,którzy będą prezentować swoje dzieła i wyroby na przygotowanych kolorowych stoiskach , jednocześnie wykonując prace konkursowe w swoich dziedzinach twórczości.  Od wczesnych godzin rannych będzie można podziwiać rękodzieło:  rzeźby, ceramikę, produkty z wikliny, piękne haftowane obrusy, serwety, ręcznie robioną biżuterię i zabawki, laleczki, obrazy i wiele innych pięknych rzeczy wytworzonych rękoma osób, którzy kultywują tradycję twórczości ludowej.

Podczas XXVIII Iłżeckiego Jarmarku Sztuki Ludowej, jak co roku zostanie ogłoszony konkurs dla  twórców ludowych w poszczególnych dziedzinach twórczości. Oprawę muzyczną zapewni Konkursowy Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych.

Gliniane dwojaki, podkówki z żelaza, wiklinowe kosze, koronkowe serwetki  to niektóre dzieła ludowe , które można będzie podziwiać- kupować podczas jarmarku przy akompaniamencie muzyki ludowej oraz wśród zapachów pysznych, regionalnych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.

 

Serdecznie zapraszamy!!!

 

Zadanie publiczne pt.: „XXVIII Iłżecki Jarmark Sztuki Ludowej” dofinansowane ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.  

Zadanie Publiczne jest współfinansowane  ze środków otrzymanych ze Starostwa Powiatowego w Radomiu, Gminy Iłża oraz prywatnych sponsorów i sympatyków Imprezy.

Tekst  Nina Lis

Prezes Towarzystwa

Ochrony i Promocji

Zawodów Ginących