Czerwona ziemia – ZAPIS

Zapraszamy na wystawę „Czerwona Ziemia – Zapis” przygotowaną przez Martę Łabęcką.

Wystawa prezentuje efekty pracy Fundacji „Peonia” im. Ludwika Młokosiewicza, powstałej w 2020 roku. Projekt miał na celu aktywowanie potencjału społecznego na rzecz ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego wsi Omięcin. Dziedzictwo to nie było dotąd badane, choć ślady historyczne sięgają czasów prehistorycznych i związane są z wydobyciem rud żelaza. Ten fakt i malowniczy charakter czerwonych pól omięcińskich stały się inspiracją do nadania tytułu projektu. „Czerwona Ziemia to nazwa obszaru naszych działań. Jest zarówno realną, ale i niematerialną przestrzenią twórczego poszukiwania. Jest odkrywaniem historii, poszukiwaniem rdzenności i budowaniem relacji” informują realizatorki.

Wystawa składa się z pięciu części – pięciu form Z A P I S U. Pierwsza to film, do stworzenia którego realizatorki: Marta Łabęcka, Patrycja Rozłucka-Wasik i Joanna Dziewanowska Stefańczyk zaaranżowały akcję składania zabytkowego warsztatu tkackiego. Wydarzenie to odbyło się w wynajętej na czas projektu, najstarszej, według relacji mieszkańców, chałupie, w centrum wsi. Miejsce to stało się „sercem” dalszych działań projektowych.

Druga część – druk na tkaninie opowiada o lokalnej roślinności i jest bezpośrednio związana z patronem fundacji – Ludwikiem Młokosiewiczem. To działanie było reakcją, jak mówi pomysłodawczyni projektu Marta Łabęcka, na zerwaną pamięć historyczną i nawiązaniem do działalności Młokosiewicza (1831-1909) – odkrywcy, podróżnika, badacza fauny i flory Kaukazu, który w pamiętniku wskazuje właśnie Omięcin jako źródło swojej pasji botanicznej. To w Omięcinie znajdowała się letnia rezydencja jego rodziców, gdzie mały Ludwik eksperymentował z tzw. aklimatyzacją roślin. Klasycystyczny pałac Młokosiewiczów nie przetrwał okresu PRL. Dziś istnieje on tylko w opowieściach najstarszych Omięcinian. Wspominają oni egzotyczną roślinność rosnącą wokół pałacu.

Wernisaż wystawy odbędzie się 25 stycznia o godz. 17.00

Zajęcia w ferie

Zapraszamy dzieci do muzeum na zajęcia feryjne, które odbędą się w czwartek,
18 stycznia.
Na najbliższym spotkaniu będziemy wykonywać słomoklejki.
Zajęcia poprowadzi pani Marta Łabęcka.
Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia, ze względu na ograniczoną ilość miejsc w naszej sali.
Do zobaczenia!

DWUSETNA ROCZNICA ZAŁOŻENIA FABRYKI FAJANSU

Jubileusze zobowiązują, dlatego z okazji rocznicy dwustu lat od założenia fabryki fajansu Lewi Zeliga Sunderlanda, zapraszamy Państwa do muzeum na otwarcie wystawy, na której zaprezentujemy wyroby iłżeckiej fajansarni pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Muzeum Regionalnego w Iłży.

Czytaj Więcej

Noc Muzeów

NOC MUZEÓW już niebawem.
Wystawa obrazów i opowieść o tradycyjnych strojach ludowych dr Karoliny Sideł-Kozieł, oraz rockowe utwory grane na gitarze elektrycznej przez Leszka Kłosa to tylko część z tego co przygotowaliśmy. Dodatkowo będzie również przedsmak wystawy archeologicznej a także dyskusje o książce Feliksa Kolbicza.
Zaczynamy od 18.00.