Ferie 2023

W czasie ferii zimowych trwających w województwie mazowieckim od 13 do 26 lutego zapraszamy do muzeum na zajęcia, które będą odbywać się w muzeum w środy i w piątki o godz. 13.00 według harmonogramu:

15 lutego – Od rośliny do tkaniny – zajęcia z wykorzystaniem ram tkackich, samodzielne tkanie z pomocą instruktorki

17 lutego – Zajęcia ceramiczne – malowanie talerzyków w regionalne wzory

22 lutego – Ale ziółko – uczestnicy dowiedzą się wielu ciekawostek dotyczących ziół, każdy zaprojektuje i wykona własny ogródek zielarski

24 lutego – Motamy lakę gałgankową – zajęcia plastyczne.

Serdecznie zapraszamy do muzeum dzieci i młodzież w wieku 8-14 lat. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o wcześniejsze zgłoszenia i zarezerwowanie miejsc.

Rocznica śmierci Feliksa Kolbicza

Dziś przypada 30 rocznica śmierci Feliksa Kolbicza. O dyrektorze iłżeckiej Szkoły Podstawowej krążyła legenda, że płynął na Titanicu do Stanów Zjednoczonych. W rzeczywistości młody Kolbicz, płynął w tym samym czasie co sławny transatlantyk, ale w odwrotną stronę – wracał do kraju z rodziną po kilku latach spędzonych w Ameryce. Tak pisał swoje przeżycia z tego wydarzenia. Fragment ten pochodzi z książki przygotowanej przez Muzeum i zatytułowanej „Wspomnienia i inne wiersze”.

Czytaj Więcej

Prace konserwatorskie przy pomieszczeniu piecowym

W tym roku Muzeum Regionalne w Iłży, mieszczące się w zabytkowym budynku dawnego szpitala św. Ducha, dostało dofinansowanie na prace konserwatorskie przy jego najstarszej części, czyli pomieszczeniu piecowym (ciemnej kuchni) będącego jedynym zachowanym elementem pierwszego budynku szpitalnego ufundowanego przez biskupa Zbigniewa Oleśnickiego ok. 1448 roku.

Czytaj Więcej