Lekcje Muzealne

Zapraszamy do skorzystania z oferty edukacyjnej Muzeum Regionalnego w Iłży

Proponowane tematy:

„O czym szepce ziemia” – odkrywanie przeszłości

Archeologia czy poszukiwanie skarbów- jak jest róznica czyli na czym polega praca archeologa?

Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytania dotyczace działalnosci człowieka na przestrzeni wieków, tej materialnej i duchowej.

Zajecia prowadzone w formie warsztatów,w których każdy uczestnik będzie miał możliwość zapoznac sie z zabytkami archeologicznymi, praca archeologa i opracowaniami terenowymi prac archeologicznych

„Jak biskupi rządzili Iłżą”
Ogólny cele lekcji: poczucie więzi kulturowych i historycznych z regionem .Historia powstania zamku iłżeckiego siedziby biskupów krakowskich.Fazy jegobudowy i rozbudowy w renesansowa rezydencję.Historie zwiazane z najciekawszymi postaciami biskupów rzadzacych Iłżą, powstanie herbu Iłży i jego przemiany a takze ciekawostki zwiazane z powstaniem i historia kościołów iłżeckich

Najciekawsze zabytki Muzeum Regionalnego w Iłży

Celem zajęć jest uwrażliwienie dzieci na potrzebę troski nad zabytkami.W ich trakcie staramy sie wyjasnic czym jest zabytek,dlaczego jest czyms ważnym w naszym życiu.Dlaczego warto go chronić.Zapoznajemy tez uczniów ze sposobami ochrony zabytków tym samym podając podstawowe informacje z historii muzealnictwa.

Meldefahrer X.Album przywieziony z wojny
Lekcja poswięcona historii bitwy pod Iłżą 8 -9 IX 1939r,poparta zdjeciami z albumu niemieckiego żołnierza,który był uczestnikiem bitwy pod Iłżą.W albumie dzienniku zebrał fotografie, które wykonał na szlaku swojej sł€żby podczas niemieckiej inwazji na Polskę.Znalazły sie wśród nich zdjęcia ilustrujace pogrom jego pułku w nocnej bitwie pod Iłżą.Ciekawe eksponaty militarne z tego okresu dopełniaja program lekcji.

„Nie święci garnki lepią”

Lekcja muzealna mająca na celu zapoznanie uczniów z pracą garncarza,historia garncarstwa,technologia wytwarzania .podczas zajęć dziecvi uczą sie jak przygotowywać glinę,nadawać jej pożądane formy,jak ja zdobić oraz w jaki sposób nadac jej trwałóść.każdy ma mozliwośc spróbowania swoich sił jako garncarz

„Malinowy chruśniak święte miejsce poezji polskiej”

Lekcja mająca na celu zapoznanie dzieci i młodzieży z historia fabryki Sunderlanda i historia powstania słynnego tomu wierszy Bolesława Leśmiana „W malinowym chruśniaku” Gwoździem programu będą zajęcia recytatorskie wybranych  przez dzieci i młodzież wierszy Bolesława Leśmiana

„Powtarzać czas początku”

Lekcja etnograficzna o tradycyjnych polskich dorocznych świętach, wierzeniach, przesądach z nimi związanych. kalendarze, wróżby, ludowe horoskopy, rekwizyty tradycyjnego świętowania, symbole, rośliny, gusła i zabobony.

„Renowacja czy konserwacja?”

Celem lekcji jest zapoznanie uczniów z budowa materialna obrazów i ich bezpieczenstwem, przy okazji dzieci poznają techniki malarskie, sposób przechowywania dzieł sztuki i warunki ich przechowywania.

„Kuferek ciekawostek”

Garncarstwo, kowalstwo, hafciarstwo, lalkarstwo… jak ciekawe są dawne zawody, przysłowia i ciekawostki z nimi związane. Możliwość zorganizowania na tej lekcji jak powstaje haft czy regionalna lalka.

Uprzejmie proszę o uwzględnienie naszej oferty w programie kulturalno-oświatowym państwa placówki i poinformowanie nauczycieli o możliwości skorzystania z naszej oferty. Wstęp do Muzeum Regionalnego wynosi: 5 zł bilet ulgowy, 8 zł bilet normalny. Zajęcia prowadzone są dla grup 15-20 osobowych i trwają od 30 min do 1 godziny. Opłaty za lekcję muzealną 100 zł. brutto od grupy.

Prosimy o telefoniczne uzgodnienie terminu lekcji tel. 048 616-29-29