Barabanienie

Wielkanocne barabanienie, odbywające się co roku w Iłży w nocy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę, to unikalny obyczaj kultywowany w mieście od wielu pokoleń, i zarazem najbardziej znana iłżecka tradycja religijna. Barabanienie to obchód z zabytkowym XVII wiecznym bębnem po ulicach Iłży, w trakcie którego w stałych miejscach grany jest takt wybijany na bębnie przez siedmiu barabaniarzy dyrygowanych przez solistę. Barabanienie oznajmia miastu i okolicy koniec postu i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Działania muzeum związane z iłżeckim barabanieniem skupiają się wokół dokumentacji i ochrony tej tradycji wielkanocnej. Jednym z przejawów ochrony jest dążenie do wpisania barabanienia na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto muzeum stara się o środki na renowację barabanu i wspiera inicjatywy związane z promocją barabanienia. W tym zakresie współpracujemy z instytucjami spoza naszego regionu i osobami prywatnymi. W 2019 roku pomagaliśmy przy realizacji filmu „Barabaniarze z Iłży” autorstwa Krzysztofa Wierzbickiego i Piotra Baczewskiego (film dostępny na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=kVlKbowgBN8).

 

 
Plakat z barabanienia jakie odbyło się podczas zagrożenia epidemiologicznego, kiedy obowiązywał zakaz zgromadzeń. Mimo tego, że tradycyjny obchód z bębnem nie odbył się,  głos barabanu był obecny w Iłży i każdy mógł w nim uczestniczyć, kto włączył radio o odpowiedniej porze. Wydarzenie to odbywało się pod hasłem „Usłysz tradycję i przekaż ją dalej” miało zwrócić uwagę na to jak ważne jest wsparcie odbiorców, którzy są zarazem uczestnikami zwyczaju barabanienia. 
W tym roku muzeum pozyskało do zbiorów zabytkowy XVII wieczny baraban. Ten bezcenny instrument po uzyskaniu funduszy zostanie poddany konserwacji i będzie prezentowany w nawiązaniu do iłżeckiej tradycji.