Odnaleziona macewa

W Iłży odnalazł się fragment macewy pochodzącej z iłżeckiego cmentarza żydowskiego. Nagrobek upamiętnia osobę zmarłą pod koniec lat 80. XIX wieku. Niestety nie wiemy, czy była to kobieta czy mężczyzna. To drugi fragment, jaki do tej pory został znaleziony i drugi, jaki ocalał z dawnej nekropolii. Cmentarz będący miejscem spoczynku dla społeczności żydowskiej został całkowicie zniszczony przez okupanta niemieckiego w czasie II wojny światowej.

 

Fragment macewy mierzący 61 cm wysokości, 46 cm szerokości i 10 cm grubości.

 

Podczas prac porządkowych na terenie otaczającym kościół pw. Św. Ducha przy ul. Błazińskiej, znaleziono fragment kamiennej steli wykonanej z piaskowca białego. Po oczyszczeniu, na licu ujawniły się napisy wykonane literami alfabetu hebrajskiego, rowki okalające tablicę inskrypcyjną oraz żłobkowanie dolnej części cokołu. Epigraf to końcowa część epitafium. Poniżej odpis oraz tłumaczenie na język polski:

 

 

Rok 5649 według kalendarza gregoriańskiego wypadał pomiędzy 6 września 1888 a 25 września 1889. W roku 1888 i 1889 zmarło łącznie 71 Żydów. Do którejś z osób, które zmarły w tym czasie, należy odnaleziona macewa. Po wykonaniu dokładniejszej kwerendy, liczba ta zmniejszy się, bowiem przy akcie zgonu podawana jest data dzienna zgonu.

Fragment macewy zostanie przeniesiony na cmentarz żydowski w rocznicę likwidacji getta w Iłży, wypadającej 22 października. W tym roku będzie to już 78. rocznica. Muzeum Regionalne co roku upamiętnia ten dzień i Żydów wywiezionych do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince, zapalając symbolicznego znicza pod pomnikiem wystawionym na terenie cmentarza.

Dziękujemy osobie lub osobom, które po odnalezieniu fragmentu nagrobka przyniosły go na teren cmentarza przykościelnego będący pod naszą opieką.