Upamiętnienie Adama Bednarczyka

W setną  rocznicę urodzin Adama Bednarczyka, na budynku Muzeum Regionalnego, została odsłonięta tablica upamiętniająca iłżeckiego historyka-regionalistę i nowego patrona muzeum.

Muzeum Regionalne zostało założone przez Pana Adama w 1971 roku. Pierwotnie jako muzeum społeczne nosiło nazwę Muzeum Ziemi Iłżeckiej. Pracownicy muzeum kontynuują pracę i pasję Adama Bednarczyka oraz są spadkobiercami jego kolekcji.

W 2018 roku, dzięki staraniom stron zainteresowanych – Pana Dariusza Bednarczyka, Urzędu Gminy Iłża i Muzeum Regionalnego, ta ostatnia instytucja znalazła się w posiadaniu bezcennej kolekcji rękopisów, maszynopisów, fotografii, książek i wielu dokumentów, jakie zbierał Pan Adam przez całe swoje życie. W 2019 roku Muzeum Regionalne na własny wniosek, a uchwałą Rady Miasta, zyskało imię Adama Bednarczyka.

Na marmurowej tablicy, umieszczonej po lewej stronie wejścia od strony podwórza, wyryty został napis:

MUZEUM

im. ADAMA BEDNARCZYKA

W STULECIE URODZIN PATRONA

5 MAJA 2020

Tablicę odsłonił Burmistrz Miasta Iłży Przemysław Burek oraz Przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Okruta.

Obecnie na budynku muzeum umieszczone są trzy tablice. Każda z nich świadczy o bogatej przeszłości tego miejsca.

Innym upamiętnieniem patrona muzeum będzie wydanie okolicznościowej pocztówki w ramach Radomskiej Inicjatywy Pocztówkowej oraz publikacja książki ze zbiorem artykułów prasowych naszego dzisiejszego solenizanta.