Finał Akademii

16 czerwca o godz. 11.00 w upalne południe odbył się finał III edycji Akademii Pana Jana, uroczystego konkursu poświęconego Janowi Brzechwie, którego pierwsza edycja w odbyła się 2017 roku  w ramach obchodów Iłżeckiego Roku Bolesława Leśmiana.

Organizatorem Akademii było Muzeum Regionalne w Iłży przy współpracy ze  Szkołą Podstawową w Iłży oraz Samorządowym Przedszkolem w Iłży, Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej i  Iłżeckiego Towarzystwo Historyczno-Naukowego.

Nad Akademią patronat honorowy objęła po raz trzeci Pani Krystyna Brzechwa, córka poety. Wydarzenie objął też patronatem Burmistrz Miasta Iłży Pan Przemysław Burek.

Dzieci z grup przedszkolnych i klas I-III szkół podstawowych uczestniczyły w zmaganiach konkursowych w 3 kategoriach: konkursie recytatorskim, konkursie plastycznym oraz konkursie na kostium poetycki z choreografią. Nagrodami był laur legendarnej iłżeckiej kaczki, którą dla Akademii zaprojektował i wykonał pan Norbert Jastalski.

W tym roku w kategorii recytacja statuetki zdobyli:

I. Miejsce i złotą kaczkę – Iga Boleń do wiersza „Żuraw i czapla”. Przedszkole nr 19 im. Jana Brzechwy z Ostrowca Świętokrzyskiego.

II. Miejsce i srebrną kaczkę – Jan Czajkowski do wiersza „Leń”

Szkoła Podstawowa im. Dionizego Czachowskiego w Jaworze Soleckim.

III. Miejsce i brązową kaczkę – Zofia Góralska do wiersza „Rozmawiała Gęś z prosięciem”

Przedszkole bajkowy Dworek w Iłży.

W kategorii na kostium poetycki:

I. Miejsce i złotą kaczkę – Samorządowe Przedszkole w Iłży reprezentowane przez:

Jakuba Świostka kl.”0”

Agatę Jagieło 5 lat

Maję Kowalczyk kl.”0”

Wojciecha Wójcickiego kl.”0”

Alicję Koptas kl.0”

II. Miejsce i srebrną kaczkę – Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłży reprezentowana przez:

Lena Łygan I a

Jakub Maciejczak Ib

Filip Frykas Ib

III. Miejsce i brązową  kaczkę – Przedszkole nr 19 im. Jana Brzechwy Ostrowiec Świętokrzyski reprezentowane przez Tymona Machowskiego.

W kategorii konkurs plastyczny:

I. Miejsce i złotą kaczkę – Maja Jaśkiewicz kl. Ib Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłży.

II. Miejsce i srebrną kaczkę – Małgorzata Fliszkiewicz – Szkoła Podstawowa im. Dionizego Czachowskiego w Jaworze Soleckim.

III. Miejsce i brązową  kaczkę – Julia Kiepas Przedszkole Bajkowy Dworek Iłża.

Laureatom serdecznie gratulujemy.

Dziękujemy:

Fundacji Kształtowania Ekologicznego Świadomego Obywatelstwa Freso Panu Jerzemu Makowskiemu z małżonką, Pani  Katarzynie i Maciejowi Rogalskim drukarnia Druk–Intro S.A, Panu Karolowi Góralskiemu producentowi naturalnej wody mineralnej Staropolska oraz Pani Grażynie i Januszowi Nowakom, Państwu Bożenie i Andrzejowi Sikorskim i Pani Joannie Wolskiej z kwiaciarni w Iłży.

Szczególne podziękowanie ślemy Panu Adamowi Bałuchowi za udostępnienie na czas Akademii Malinowego Chruśniaka.

Podziękowania składamy również dla szanownej komisji konkursowej:

Marcie Trojanowskiej

Małgorzacie  Smagieł-Occhipinti

Barbarze Celuch

oraz Marzenie Grudniewskiej za poprowadzenie finału Akademii.