KontaktEnglish/Deutsch
GłównaO MuzeumAktualnościWystawy OfertaWokół tradycjiWokół historiiImprezyGaleriaArchiwumPartnerzyAkademia Pana Jana.Witamy w naszej bajce.
Artykuły
Regulamin
Legenda


 

Akademia Pana Jana .Witamy w naszej bajce.

 

13.06.2017r o godz.10.00 w naturalnej scenerii ogrodu owocowego za kamienicą Sunderlanda odbyła się inaugurcja Akademii Pana Jana- festiwalu poświęconego Janowi Brzechwie, którego pierwsza edycja w tym roku odbyła się w ramach obchodów Iłżeckiego Roku Bolesława Leśmiana.

Organizatorami byli: Muzeum Regionalne w Iłży oraz Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży, Publiczna Szkoła Podstawowa w Iłży oraz Samorządowe Przedszkole w Iłzy. Impreza odbywała się pod honorowym patronatem Pani Krystyny Brzechwy i Burmistrza Iłży Pana Andrzeja Moskwy.

 

Szczególnie serdecznie powitano Panią Krystynę Brzechwę córkę poety Jana Brzechwy, która przybyła specjalnie na tą okazję do miejsca, które odwiedzał niegdyś jej ojciec.

 

Przedszkolaki i dzieci z klas I-II szkół podstawowych uczestniczyły w zmaganiach konkursowych w 3 kategoriach Akademii:

Konkursie recytatorskim

Konkursie plastycznym

Quizie drużynowym ze znajomości 2 wierszy Jana Brzechwy i legendy „Jej Łza"

 

Zmagania przebiegały  w przyjaznej rodzinnej atmosferze atmosferze . Dla organizatorów najważniejsze było  współuczestnictwo w wydarzeniach dzieci i dorosłych opiekunów, rodziców i dziadków.

 

Nagrodami były statuetki legendarnej iłżeckiej kaczki którą  dla Akademii zaprojektował i wykonał pan Norbert Nastalski.

 

W naturalnej scenerii i rodzinnej atmosferze zabrzmiały wiersze poety, który był czarodziejem słowa i poetą dziecięcej radości. Jego popularność wśród kilku już pokoleń jest do tej pory niezwykła.

 

W kategorii recytacja:

 

1 Miejsce i statuetkę złotej kaczki zdobył :

Maksymilian Janiec z  Samorządowego Przedszkola w Iłży

Wiersz „Proft i Filip"

 

 

2 Miejsce i statuetkę srebrnej kaczki zdobyła :

Maja Gazarkiewicz z Samorządowego Przedszkola w Iłży

Wiersz „Kłamczucha"

 

3 Miejsce i statuetkę brązowej kaczki zdobyła:

Maja Zaborska z kl.I a Publiczna Szkoła Podstawowa w Iłży

 

W kategorii Konkurs plastyczny /ilustracje do wierszy J.Brzechwy/

1. Miejsce i statuetkę złotej kaczki zdobyła

Natalia Ocios Publiczna Szkoła Podstawowa Jasieniec Iłżecki

Ilustracja do wiersza „Tańcowała igła z nitką"

 

2 Miejsce i statuetkę srebrnej kaczki zdobył

Bartosz Myszka Publiczna Szkoła Podstawowa w Pakosławiu

Ilustracja do wiersza „Na straganie"

 

3. Miejsce i statuetkę brązowej kaczki zdobyła:

Zosia Paszek z Samorządowego Przedszkola w Iłży

Ilustracja do wiersza „Pchła Szachrajka"

 

W kategorii Quiz drużynowy

1.  Miejsce i statuetkę złotej kaczki zdobyłPubliczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia i Rozwoju Wsi Krzyżanowic i Okolic

2 Miejsce i statuetkę srebrnej kaczki zdobyło

Samorządowe Przedszkole w Iłży

3. Miejsce i statuetkę brązowej kaczki zdobyła

Kl.III c z Publicznej Szkoły Podstawowej w Iłży

 

Tak jak chcieli organizatorzy znów jak przed laty dwóch stryjecznych braci Bolesław Leśmian i Jan Lesman czyli Brzechwa znów spotkali się w Iłży. A stało się to dzięki wizycie na inauguracji Akademii specjalnych gości laureatów XVII konkursu

im. J. Iwaszkiewicza „Bolesław Leśmian i jego światy", którzy zaprezentowali swoje nagrodzone wiersze.

 

 

Celem Akademii była popularyzacja twórczości Jana Brzechwy i podań związanych z Iłżą oraz promocja historycznego miejsca utrwalonego w literaturze czyli Malinowego Chruśniaka. Była to zarazem niepowtarzalna szansa dla najmłodszych na debiut artystyczny, rozwijający ich talent i przygotowujący do późniejszych konkursów.

Kontekst historyczny oraz tradycje związane z naszym miastem były tez integralnym składnikiem tego przedsięwzięcia kulturalnego. Wydarzenie było niezwykle ważne dla naszej miejscowości. W malinowym Chruśniaku, który dzięki pracy wielu  zaangażowanych osób dostał drugie „życie" połączyła się legenda , poezja i historia.

Największą satysfakcją dla organizatorów były słowa pani Krystyna Brzechwy, że miejsce to wygląda tak jak zapamiętała je z dzieciństwa i że tu w Iłży czuje się najlepiej.

Mamy nadzieję, że tak jak pisał Marek Rymkiewicz w swojej książce „Leśmian -Encyklopedia" stanie się ono „świętym miejscem poezji polskiej" i waznym dla turystów odwiedzającym nasze miasto.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za bezcenną pomoc i wsparcie dla wszystkich zaangażowanych w organizację Akademii Pana Jana

B.B.

 

 

 

 

 

 

Akademia dla najmłodszych

 

Muzeum Regionalne w Iłży zaprasza przedszkolaków oraz dzieci uczęszczające do klas I-III szkół podstawowych do wzięcia udziału w wydarzeniu składającym się ze zmagań recytatorskich, plastycznych oraz z quizu dotyczącego znajomości twórczości Jana Brzechwy i legend iłżeckich.

 

Sprawcą tych zmagań jest Jan Brzechwa, którego postać związana jest z Iłżą, a dokładniej z rodziną Sunderlandów. Nazwa dla konkursu odwołuje się do słynnej Akademii Pana Kleksa oraz przede wszystkim do miejsca finału, czyli Malinowego Chruśniaka będącego częścią ogrodu z drzewami owocowymi przy dawnym domu Sunderlandów. Starożytna akademia również mieściła się wśród drzew (gaj Akademosa). Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Pani Krystyna Brzechwa, która przyjedzie specjalnie na tą okazję, do miejsca, które odwiedzał niegdyś jej ojciec.

 

Formuła Akademii ma formę rodzinnego pikniku na świeżym powietrzu. Niepowtarzalna atmosfera Malinowego Chruśniaka ma sprzyjać przyjaznej rywalizacji, zaś sam już występ wśród naturalnej scenerii na zielonej trawie już jest formą nagrody za podjęcie trudu związanego z publicznym wygłoszeniem wiersza. Konkurs plastyczny będący częścią Akademii opiera się przede wszystkim na twórczości Jana Brzechwy ale również na legendach iłżeckich. Kontekst historyczny oraz tradycje związane z naszym miastem są integralnym składnikiem tego przedsięwzięcia kulturalnego. Stąd w podtytule zawarte jest hasło „witamy w naszej bajce". Wydarzenie jakim jest akademia opatrzona jest staranie przygotowanym znakiem graficznym funkcjonującym w kilku rozwinięciach.

 

Celem Akademii jest popularyzacja twórczości Jana Brzechwy i podań związanych z Iłżą oraz promocja historycznego miejsca utrwalonego w literaturze czyli Malinowego Chruśniaka. Jest to zarazem niepowtarzalna szansa dla najmłodszych na debiut artystyczny, rozwijający ich talent i przygotowujący do późniejszych konkursów. Działanie to wpisuje się w podstawę programową instytucji przygotowujących Akademię: Muzeum Regionalne w Iłży, Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, Publicznej Szkoły Podstawowej oraz Przedszkola Samorządowego.

 

Nagrodami dla najlepszych występów oraz prac plastycznych są specjalnie wykonane na tą okazję przez Pana Norberta Nastalskiego statuetki legendarnej iłżeckiej kaczki. Organizator przewiduje również drobne upominki dla dzieci biorących udział w Akademii.

 

Akademia Pana Jana. Konkurs dla najmłodszych o laur Złotej Kaczki. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 maja. Finał odbędzie się 14 czerwca 2017 roku. Organizatorem jest Muzeum Regionalne w Iłży. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału oraz do przyjścia w dzień finału. Akademia objęta jest honorowym patronatem Burmistrza Miasta Iłży Pana Andrzeja Moskwę.