KontaktEnglish/Deutsch
GłównaO MuzeumAktualnościWystawy OfertaWokół tradycjiWokół historiiImprezyGaleriaArchiwumPartnerzyAkademia Pana Jana.Witamy w naszej bajce.
Tajemnice kwatery
BŁEKITNI LUDZIE Z SAHARY I SAHELU.MALARSTWO RISSA IXA


Od. 12.09. 2015 r do 30.11.2015 r w Muzeum Regionalnym w Muzeum regionalnym w Iłzy czynna bedzie wystawa "Tajemnice kwatery Ł'

 

Tajemnice kwatery "Ł"

 

Od 2012 r. prowadzone są prace ekshumacyjne w kwaterze "Ł" zwanej Łączką na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Obszar objęty badaniami to miejsce pochówku kilkaset osób zmarłych i straconych w warszawskich więzieniach w latach 1948-1956 przez reżim komunistyczny. Większość ofiar została zabita przez strzał w tył głowy. Ciała zmarłych chowano nocą w anonimowych grobach na obrzeżach cmentarza.

Pracami ekshumacyjnymi kieruje profesor Krzysztof Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Do tej pory udało się odnaleźć szczątki 198 osób, a dzięki badaniom genetycznym zidentyfikować 40. Po wielu latach rodziny ofiar wreszcie dowiedziały się, gdzie pochowano ich bliskich.

Pod ziemią wciąż znajduje się około 90 osób. Z ich wydobyciem jest ogromny problem ponieważ zalegają pod późniejszymi grobami, w których zostali pochowani między innymi funkcjonariusze komunistyczni. Badania będą kontynuowane po przeniesieniu tych grobów w inne miejsce.

Nie udało się jeszcze odnaleźć m.in.: generała Emila Fieldorfa ps. „Nil", dowódcy Armii Krajowej, który walczył z nazistami w okupowanej przez Niemców Polsce w czasie II wojny światowej czy płk. Witolda Pileckiego, żołnierza Armii Krajowej, który w 1940 roku dobrowolnie dostał się do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz w celu zebrania informacji wywiadowczych na temat jego funkcjonowania i zorganizowania ruchu oporu.

Obecnie w kwaterze "Ł" powstaje Panteon-Muzeum. Spoczną w nim szczątki ofiar terroru komunistycznego, które już zidentyfikowano. Uroczysty pogrzeb został zaplanowany na 27 września tego roku, kiedy to będziemy obchodzić 76 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.