KontaktEnglish/Deutsch
GłównaO MuzeumAktualnościWystawy OfertaWokół tradycjiWokół historiiImprezyGaleriaArchiwumPartnerzyAkademia Pana Jana.Witamy w naszej bajce.


Od 10.03.2018r do 7.05.2018r zapraszamy na wystawę:

 

„Babska droga od pieca do proga"o

 

Wystawa przygotowana ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz zbiorów Muzeum Regionalnego w Iłży. Komisarzem wystawy jest Pani Małgorzata Jaszczołt.

Wystawa ma na celu prezentację zajęć kobiecych na wsi, a tym samym pokazanie roli jaką pełniła kobieta w społeczności lokalnej.

 

 

 

22.01.2018r w Muzeum Regionalnym w Iłży odbyło sie spotkanie zamykające wystawę "wspominanie"

Była to wystawa ,która  ukazywała wydarzenia zwiazane z Iłżeckim Rokiem Bolesława Leśmiana .

Organizatorzy przygotowali dla gości miłą niespodziankę. Był to wywiad z Panem Sławomirem Bartnikiem Prezesem Zamojskiego Towarzystwa Leśmianowskiego  oraz Panią Nataszą Ziólkowską -Kurczuk reżyserem filmu o Bolesławie Leśmianie "W szumie gwiazd jestem", którego premiera odbyła sie 21.01.2018r w Zamościu i na której obecni byli członkowie Iłżeckiego Towarzystwa -Historycznego Pani Barbara i Robert Celuchowie, pracownicy Muzeum Regionalnego w Iłzy Beata Bujakowska, Lukasz Babula , Katarzyna i Marcin Nowak ze stowarzyszenia Iłża Pędzi oraz artysta rzeźbiarz  Norbert Jastalski.

 

 

W okresie ferii zimowych MUZEUM REGIONALNE W IŁŻY

ZAPRASZA

dzieci i młodzież  na spotkania "Ożywiamy historię"

1. Spotkanie i opowieść o Leśmianie połączone z prezentacją filmu z "Akademii pana Jana"- 19.01.2018r o godz.13.00

2.Spotkanie z dawnymi władcami Iłży połączone z prezentacją multimedialną - 26.01.2018r o godz.13.00

 

serdecznie zapraszamy

 

Od 20.12.2017r zapraszamy na czasową wystawę "Wspominanie "  ukazującą mijający Iłżecki Rok Leśmianowski

 

 

 

Od. 9.11.2017  do 14.12.2017r Muzeum Regionalne w Iłży zaprasza na wystawę:

"Przywołane pamięcią.

Józef Piłsudski-

reminiscencje"

z kolekcji Marcina Gębury

 

 

 

Zapraszamy od.20.09.2017r do 30.10.2017r na wystawę"

"Obłąkany śpiew ptaków"

Malarstwo Wiesławy Kwiatkowskiej do wierszy Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej

 

 

Wiesława Kwiatkowska z zawodu była konserwatorem malarstwa ściennego. Mieszkała i tworzyła w Warszawie na Starym Rynku. W okresie okupacji brała czynny udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie, w latach 1948-1953, studiowała na Wydziale Malarstwa i Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jako studentka uczestniczyła w pracach konserwatorskich na Starym Rynku w Warszawie, potem przez wiele lat pracowała jako konserwator zabytków m. in. na Zamku w Lublinie, Tumie pod Łęczycą, Czerwińsku nad Wisłą i Krzeszowie.

Obok realizacji konserwatorskich ważną dziedziną jej twórczości było malarstwo. Wyobraźnię artystki inspirowały jej ulubione lektury. Stworzyła ilustracje i cykle obrazów m. in. do prozy Stanisława Lema, trylogii  Tolkiena , baśni Jana Christiana Andersena oraz poezji Bolesława Leśmiana, Jerzego Harasymowicza oraz księdza Jana Twardowskiego i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Jest także autorką cyklów malarskich Legendy o kwiatach oraz Madonny z poezji polskiej. Swoje prace prezentowała w wielu muzeach i galeriach m. in. w Warszawie, Płocku, Kole, Koninie i Turku. Jej obrazy poszukiwane są też przez wielu zbieraczy z Ameryki, Kuwejtu, Niemiec i innych krajów. Nigdy nie sprzedała żadnego ze swoich obrazów, malowała dla przyjemności i dla innych.

 

 

 

Cykl obrazów zainspirowanych poezją Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej powstał w latach 1994-1996 i został podarowany przez Wiesławę Kwiatkowską Muzeum Okręgowemu w Koninie. Wszystkie prace wykonane zostały na płótnie, w ulubionej przez autorkę technice olejnej. Artystka tworzyła w duchu secesji. W jej obrazach doszukać się można też wpływów dziwiętnastowiecznego malarstwa angielskiego. ale nie one są tutaj decydujące. Przez wiele lat pracy artystycznej malarka stworzyła swój własny styl. Jej świat obrazów jest narracyjno-dekoracyjny, barwny, fantastyczny, chwilami baśniowy, a jednak nie pozbawiony realizmu.  Jej obrazy pełne są kwiatów, powojów, ważek i motyli, fantastycznych zwierząt i ptaków oraz wysmukłych, zwiewnych postaci kobiet o długich rozwianych włosach. Wiotkie, faliste i splątane wici roślinne wychodzą z obrazu na ramy tworząc wspaniałą kompozycyjną całość. Poprzez niezwykle barwne, baśniowe i fantastyczne wizje artystka wprowadza nas w świat poezji widziany jej oczyma. Jest to świat baśni i marzeń pełen piękna i tajemnicy, tak rzadko obecny w naszej codzienności.

 

Podobnie jak w wierszach Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej, której poezję przepełnia miłość do świata, rytm przyrody jej przemiany, intensywne zapachy i liczne doznania zmysłowe. Już pisząc malowała małe akwarele na których pojawiał się świat dziwnych ptaków, motyli, roślin i  fantastycznych zwierząt. Związki poezji z malarstwem są ścisłe, każdy wiersz wyzwala jakieś emocje, które można wyrazić obrazem lub rysunkiem.

 

 

 

 

Muzeum Regionalne w Iłży  9.09.2017r w godz. 13.00 - 16.00 zaprasza na iłżecki Rynek na

Zapraszamy 8.09.2017r na Iłżecki Rynek i parking Przy Młynie na

Paradę Elegancji i Starych Automobili.

Przyjazd do Iłży tych zabytkowych pojazdów, odbywa się w ramach rajdu ,który jest elementem festynu historycznego „Uliczka tradycji" organizowanego przez Resursę Obywatelską w Radomiu.

Organizatorami rajdu jest Radomskie Towarzystwo Retrocyklistów „Sprężyści" oraz Club Antycznych Automobili i Rajdów CAAR.

Właściciele automobili po przejechaniu przez Rynek Miejski zaprezentują je na parkingu pomiędzy ul. Mostową a ul. Przy Murach.

Będzie to okazja dla mieszkańców Iłży by podziwiać te cudowne zabytkowe pojazdy i porozmawiać z ich właścicielami.

 

 

 

 

 

Muzeum Regionalne w Iłży zaprasza na koncert, który odbędzie się na zakończenie Narodowego Czytania "Wesela". Po występie projektu Przystanek Poezja - Leśmian po Indyjsku na senie zagra zespół, w którego składzie jest rodowity iłżanin. Przyjdźmy na Rynek i dajmy mu wsparcie w występie.

Mountain Lakes to trio grające muzykę elektroniczną, uformowane w 2014 roku. Zespół powstał, gdy Wayne, po opuszczeniu Anglii, i przemierzeniu Europy, osiedlił się w Warszawie. Podróżowanie pozwala zachować dystans do codziennej rutyny i spojrzeć świadomie na otaczający świat. Wayne rozwija swoją ideę, muzykę i produkcję tak, aby odzwierciedlić uczucie racjonalnej obserwacji. Elektronicznym dźwiękom dodaje blasku polska część zespołu. Kuba, gitarzysta, nadaje im harmonijną głębię, a Joanna, wokalistka, powiew świeżości. Muzyka którą tworzą to mieszanka post-rockowej alternatywy i shoegaze'u.

https://www.facebook.com/mountainlakesmusic/

 

Zapraszamy na kolejny wakacyjny czwartek w Muzeum 24.08.2017r .Tym razem tematem będa bibułkowe kwiaty.

 

Kwiaty z bibuły są sztuką ludową, która wciąż fascynuje. Twórczynie ludowe doszły już do takiej perfekcji, że kwiaty z papieru złudnie przypominają te w naturze. Zapraszamy do Muzeum Regionalnego Iłży  na kolejny wakacyjny czwartek i bibułkowe szaleństwo. Warsztaty poprowadzi pani Rozalia Siwiec.

 

 

 

 

Muzeum Regionalne w Iłży zaprasza  10.08.2017r na kolejny Wakacyjny czwartek w Muzeum. Udamy się do Malinowego Chruśniaka miejsca ,gdzie powstały najpiękniejsze wiersze Bolesława Leśmiana .

W scenerii owocowego ogrodu opowiemy o wizytach dwóch stryjecznych braci Bolesława Leśmiana i Jana Brzechwy i historii tego miejsca. Będzie to też okazja do poczytania wierszy i wzięcia udziału w konkursach.

 

Serdecznie zapraszamy .Zbiórka przed Muzeum godz.. 11.00.

 

 

 

 

 

W czwartek 3.08.2017r Muzeum po raz kolejny zaprasza na wakacyjne warsztaty.Tym razem będzie to okazja do zapoznania sie ze zbiorami glinianych ptaszków ,które będą inspiracją do wykonywania prac.

Glina od dawnych czasów miała bardzo szerokie zastosowanie. Lepiono z niej naczynia użytkowe takie jak garnki czy misy. Ponadto, glina była i jest materiałem, z którego tworzy się różne ozdoby takie jak koraliki, zawieszki, figurki. Każdy z uczestników warsztatów pozna techniki lepienia i wypalania gliny oraz własnoręcznie wykona kilka form ceramicznych.

 

Serdecznie zapraszamy

 

 

 

Jak w każdy czwartek Muzeum Regionalne w Iłży zaprasza na wakacyjne zajęcia w formie warsztatów. Na spotkaniu w dniu 27 .07.2017r zapoznamy  z haftem ludowym, który był na wsi zajęciem wykonywanym na użytek własny, czasami sąsiadów.

Służył do zdobienia odświętnego stroju oraz obrusów, serwetek, poduszek. Na zajęciach opowiemy o rodzajach haftu np. co to jest haft liczony, richelieu ,frywolitka itp. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił . Zajęcia poprowadzi pani Marianna Kiepas.

 

Serdecznie zapraszamy

W czwartek 20.07.2017r zapraszamy na kolejny

 

Wakacyjny czwartek w muzeum

Ogród spotkań z historią

Odwiedzamy Malinowy Chruśniak i ogród za kamienicą Sunderlanda gdzie dzieci wysłuchają opowieści o Janie Brzechwie i Bolesławie Leśmianie oraz ich związkach z tym miejscem. Bedzie to tez okazja do posłuchania wierszy i legend iłżeckich. Mile widziany ulubiony kocyk.

 

Zapraszamy serdecznie

RETRO RAJD ROWEROWY .ŚCIEZKAMI LEŚMIANA.

W niedzielny ranek 23 lipca zapraszamy na podwórze przed kamienicą Sunderlandów i do Malinowego Chruśniaka. O godzinie 11.00 wyruszy stamtąd grupa pasjonatów starych rowerów, która przyjedzie do nas z Radomia oraz iłżeccy miłośnicy jazdy na rowerze. Będzie to końcowy etap historycznego i wznowionego po dziesięcioleciach wydarzenia. O całej tej historii, przed wyruszeniem retrorajdu, opowiedzą członkowie radomskiego towarzystwa „Sprężyści", którzy zaprezentują też swoje unikatowe i starannie odrestaurowane jednoślady. Sam rajd w stylu retro organizowany przez Muzeum Regionalne w Iłży ze współpracy z Nadleśnictwem Marcule oraz Iłżeckim Towarzystwem Historyczno-Naukowym, będzie wiódł wśród polnych i leśnych dróg, które o tej porze roku będą rozkwitłe pełnią lata. Wszystkich chętnych na przejażdżkę prosimy o zgłaszanie się do muzeum. Najlepiej do nas przyjść, można też zadzwonić lub wysłać maila. Zapraszamy!

Zapraszamy 13.07.2017 na kolejny

WAKACYJNY CZWARTEK W MUZEUM

W programie zajęcia plastyczne których punktem wyjścia są figurki ceramiczne ptaków będące inspiracją do wykonywania prac plastycznych.

 

Wstęp bezpłatny zapraszamy

 

 

Muzeum Regionalne w Iłzy zaprasza 6.07.2017r na Wakacyjny czwartek w muzeum

w programie

Z KUFRA PRABABCI

Zajecia opowiadające o elementach stroju ludowego meskiego i kobiecego o technikach tkania i wyszywania.

Akademia Pana Jana .Witamy w naszej bajce.

 

13.06.2017r o godz.10.00 w naturalnej scenerii ogrodu owocowego za kamienicą Sunderlanda odbyła się inauguracja Akademii Pana Jana- festiwalu poświęconego Janowi Brzechwie, którego pierwsza edycja w tym roku odbyła się w ramach obchodów Iłżeckiego Roku Bolesława Leśmiana.

Organizatorami byli: Muzeum Regionalne w Iłży oraz Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży, Publiczna Szkoła Podstawowa w Iłży oraz Samorządowe Przedszkole w Iłży i Iłżeckie Towarzystwo Historyczno- naukowe.

Impreza odbywała się pod honorowym patronatem Pani Krystyny Brzechwy i Burmistrza Iłży Pana Andrzeja Moskwy.

 

Szczególnie serdecznie powitano Panią Krystynę Brzechwę córkę poety Jana Brzechwy, która przybyła specjalnie na tą okazję do miejsca, które odwiedzał niegdyś jej ojciec.

 

Przedszkolaki i dzieci z klas I-III szkół podstawowych uczestniczyły w zmaganiach konkursowych w 3 kategoriach Akademii:

Konkursie recytatorskim

Konkursie plastycznym

Quizie drużynowym ze znajomości 2 wierszy Jana Brzechwy i legendy „Jej Łza"

 

Zmagania przebiegały  w przyjaznej rodzinnej atmosferze . Dla organizatorów najważniejsze było  współuczestnictwo w wydarzeniach dzieci i dorosłych opiekunów, rodziców i dziadków.

 

Nagrodami były statuetki legendarnej iłżeckiej kaczki którą  dla Akademii zaprojektował i wykonał pan Norbert Jastalski.

 

W naturalnej scenerii i rodzinnej atmosferze zabrzmiały wiersze poety, który był czarodziejem słowa i poetą dziecięcej radości. Jego popularność wśród kilku już pokoleń jest do tej pory niezwykła.

 

W kategorii recytacja:

 

1 Miejsce i statuetkę złotej kaczki zdobył :

Maksymilian Janiec z  Samorządowego Przedszkola w Iłży

Wiersz „Proft i Filip"

 

 

2 Miejsce i statuetkę srebrnej kaczki zdobyła :

Maja Gazarkiewicz z Samorządowego Przedszkola w Iłży

Wiersz „Kłamczucha"

 

3 Miejsce i statuetkę brązowej kaczki zdobyła:

Maja Zaborska z kl.I a Publiczna Szkoła Podstawowa w Iłży

 

W kategorii Konkurs plastyczny /ilustracje do wierszy J. Brzechwy/

 

1. Miejsce i statuetkę złotej kaczki zdobyła

Natalia Ocios Publiczna Szkoła Podstawowa Jasieniec Iłżecki

Ilustracja do wiersza „Tańcowała igła z nitką"

 

2 Miejsce i statuetkę srebrnej kaczki zdobył

Bartosz Myszka Publiczna Szkoła Podstawowa w Pakosławiu

Ilustracja do wiersza „Na straganie"

 

3. Miejsce i statuetkę brązowej kaczki zdobyła:

Zosia Paszek z Samorządowego Przedszkola w Iłży

Ilustracja do wiersza „Pchła Szachrajka"

 

 

 

 

W kategorii Quiz drużynowy

1.  Miejsce i statuetkę złotej kaczki zdobyła Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia i Rozwoju Wsi Krzyżanowice i Okolic

 

2 Miejsce i statuetkę srebrnej kaczki zdobyło

Samorządowe Przedszkole w Iłży

 

3. Miejsce i statuetkę brązowej kaczki zdobyła

Kl.III c z Publicznej Szkoły Podstawowej w Iłży

 

NOC W MUZEUM

 

Noc Muzeów w roku 2017 przypada w Polsce w dniach 20-21 maja. W jej ramach w całej Polsce będzie można bezpłatnie zwiedzać tysiące muzeów, zamków, fortów i innych historycznych obiektów. Muzeum Regionalne w Iłży również jak co roku  przygotowało na tą okazje liczne atrakcje.Nawiązując do obchodów Iłżeckiego Roku Leśmianowskiego  m.in.odbędą się  warsztaty z malowania akwareli inspirowanych poezją Bolesława Leśmiana. Zabawimy się też w malowanie  techniką luminescencji podpisu poety 20.05.2017 roku Muzeum będzie otwarte od godz.18.00 do  24.00

WSTĘP BEZPŁATNY

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Program

Zapraszamy  20.05.2017 r. od 18.00 na:

 

NOC W MUZEUM

WYSTAWY:

1. Przywrócić Iłży blask.

2. Tylko nam iłżecki został dzban...Ceramika Iłży i okolic.

3. Dzieje Iłży i zamku iłżeckiego.

4. Bogurodzica-Królowa-Matka. Różne twarze Marii.

ze zbiorów PME w Warszawie.

Warsztaty z luminescencji Malujemy inicjały

prowadzenie Joanna Borowska

Malujemy podpis Bolesława Leśmiana

Warsztaty z akwarelki Malujemy Leśmianowskie łąki

prowadzenie Joanna Borowska.

Prezentacja multimedialna Dawni władcy Iłży

tekst Paweł Nowakowski,

oprac. graficzne i zdjęcia Norbert Jastalski.

 

W S T Ę P    B E Z P Ł A T N Y

 

 

 

NIEDZIELA PALMOWA

Przypadająca w pierwszym dniu wiosennej pełni, w kulturze chrześcijańskiej łączy się z tryumfalnym wjazdem Chrystusa do Jerozolimy, pozdrawianego przez lud palmowymi ,zielonymi gałązkami.

Co roku dla uczczenia tego wydarzenia, święci się palmy.

Obok najprostszych - wykonanych z bazi wierzbowych, modrzewia czy borówki oraz trzciny - w różnych regionach Polski pojawiają się prawdziwe dzieła sztuki.

Palmy kurpiowskie, wykonane z gałązek wierzbin,berberysu,oleandra, wrzosu i ozdobione kwiatami z kolorowej bibuły dochodzą do kilku metrów wysokości.Ich tworzenie trwa kilka tygodni i zajmuje się  nim często cała rodzina.

Bogatym zdobnictwem wyróżniają się „palmy wileńskie" z leśnych ziół, ziela borówki, jałowca ,mchu, ozdobione barwnymi suszonymi kwiatkami połączone ze sobą spiralnie tworzą piękne kompozycje kolorystyczne.

„Palmy sądeckie „natomiast , wykonane są z kwiatów z kolorowej woskowanej bibułki lub krepiny, mocowane są na drążku.

 

Różnorodność zestawów kolorystycznych, zastosowanych ziół i kwiatów oraz układanie ich na zasadzie barwnych kobierców o misternych geometrycznych wzorach, świadczy nie tylko o pomysłowości ale też o głębokim poczuciu piĘkna ich twórców.

 

Wierzba z baziami pojmowana była jako nosicielka życia, a jej dobroczynne właściwości miały się udzielić ludziom. Jeszcze większej mocy nabywała palma przez poświęcenie jej w kościele. Wtedy jeszcze skuteczniej zabezpieczała ludzi i zwierzęta od chorób i czarów. Zwyczaj ten wyśmiewa w XVI w. M. Rej

„W kwietną niedziele kto bagniątka nie połknął...

Ten już dusznego zbawienia nie otrzymał..."

 

Największą rolę odgrywała palma w hodowli bydła. W Polsce środkowej i południowej gospodynie uderzały palmą krowy, by były tłuste i okrągłe jak bazie i dawały dużo mleka. Wnoszono palmy do obory i stajni, kropiono bydło wodą święconą. Palmy przechowywano za obrazami świętych, a krzyżyki
z palm umieszczano na ścianach i szczytach domów dla ochrony przed piorunami, czarami i chorobami. Popiół ze spalonej palmy rozsypywano po

Warto wybrać się w Niedzielę Palmową do wsi Łyse - na Kurpiach, gdzie od lat 60-tych odbywają się konkursy na najładniejsze palmy. Jest to cudownie barwna uroczystość kościelna wraz z procesją.

Warto też pamiętać, że tradycyjna polska palma to bazie wierzbowe, borówki, barwinek i bibułkowe kwiaty. Przyjął się bowiem zwyczaj kupowania na targach gotowych palm zrobionych z barwionych traw i ziół spiralnie ułożonych, które robione są na wzór palm wileńskich. Palmy te przybyły na teren Polski wraz z repatriantkami ze wschodu po II wojnie światowej. Wzory tych palm powielała Cepelia i wraz z nią rozpowszechniły się na terenie całej Polski.

Co roku Muzeum Regionalne w Iłży wspólnie z MGBP w Iłży i TOiPZG w Iłży organizuje wśród uczniów szkół podstawowych konkurs na najpiekniejsza palmę.Palmy te biorą udział w procesji w Niedzielą Palmową i sa ozdobą kosciołów w Iłży i gminie .

 

 

 

Podczas ferii zimowych Muzeum Regionalne w Iłzy zaprasza od  godz.10 .00 na czwartkowe warszaty 16.02 2017 i 23.02.2016r z wycinanki

"Papierunkowe ptaszki zimowe"

 

 

 

Od 14.02.2017 do 15.04.2017 zapraszamy na wystawę:

" CO BÓG ZŁĄCZYŁ...OBRZĘDOWOŚĆ WESELNA.MONIDŁA"

 

 

 

 

 

 

Muzeum Regionalne w Iłży obchodzi w tym roku 40 - lecie swego istnienia.

Placówkę muzealną w Iłży zaczęli tworzyć iłżeccy regionaliści a głównie pan A.Bednarczyk w 1971r.  Pierwotna nazwa to Muzeum Ziemi Iłżeckiej

1 stycznia 1976 roku Muzeum  zostało upaństwowione otrzymało statut i nazwę Muzeum  Regionalne w Iłży.

2.12.2016r w ramach uroczystości jubileuszowych nastąpi otwarcie wystawy „KADROWANIE PAMIĘCI"oraz zorganizowana zostanie sesja naukowa

W  trakcie 40 lat działalności Muzeum kierowało swoje zainteresowanie głownie na najważniejszą działalność statutową a więc gromadzenie dóbr kultury reprezentatywnych dla historii, kultury ludowej, sztuki i archeologii przypadku  niektórych kategorii szczególnie z zakresu etnografii najważniejsza  była kontynuacja kolekcji muzealnych związanych z regionem i dokumentujących lokalna historię. Stąd największe zbiory liczące ok.  1000 eksponatów stanowi ceramika z Iłży i okolic.

W odniesieniu do dóbr kultury dokumentujących regionalną historię  zbiory powiększyły się znacznie dzięki darom które Muzeum otrzymało-w ostatnich latach 2007 - 2015  od  mieszkańca Krakowa pana Ryszarda Górniaka. Grafiki, miedzioryty, mapy, obrazy olejne, starodruki, eksponaty z zakresu historii i etnografii, numizmaty oraz księgozbiór ok. 300 egzemplarzy wzbogaciły znacznie  zbiory Muzeum Regionalnego w Iłży. Owocem kilkuletniej współpracy było zrealizowanie wystawy „Przywrócić Iłży blask ‘ ,która jest obecnie ekspozycją stałą Muzeum  dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Iłży który dofinansował naszą placówkę umożliwiając nam zakup eksponatów

Muzeum w ciągu 4o lat swojej działalności  podjęło się także prowadzenia badań i prac wykopaliskowych które zaowocowały pozyskaniem eksponatów dla Muzeum

-W latach 1996 -1997r  Badania cmentarzyska neolitycznego

na stanowisku Iłża- Chwałowski Trakt ,

 

- 2000r i 2005r  Badania wykopaliskowe  na stanowisku Iłża- Chwałowski Trakt  obrazujące funkcjonowanie  osady wczesnośredniowiecznej w Iłży

 

- 1998 i 1999r Ratownicze badania wykopaliskowe cmentarzyska z okresu kultury przeworskiej w Łączanach koło Wierzbicy.

 

Prace prowadzone w Iłży finansowane były przez Generalnego Konserwatora Zabytków. Cenne obiekty z prac wykopaliskowych znalazły się w zbiorach Muzeum Regionalnego Prezentowane były na wielu  wystawach a najcenniejsze dla nas znaleziska z Łączan na wystawie "Wandalowie strażnicy bursztynowego szlaku "w PMA w W-wie i  wystawie "W kraju Liwi i Ursusa" w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz w Bevern w Dolnej Saksoni i Badisches Landesmuseum w Karlsruhe

 

-Muzeum współpracuje z PME w Warszawie , Muzeum Archeologicznym w Warszawie Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Wsi Radomskiej, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, Muzeum i. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, Muzeum Regionalnym w Kozienicach

Dzięki tej współpracy obok wystaw z własnych zbiorów  Muzeum zorganizowało w latach 1989 - 2016 , 116 wystaw czasowych o różnorodnej tematyce :historycznej, etnograficznej, przyrodniczej, archeologicznej, geologicznej,oraz wernisaże malarskie i fotograficzne.W ścisłym związku z wystawami pozostają wszelkie formy ich udostępniania takie jak lekcje muzealne ,które stanowią zasadniczą część działalności edukacyjnej

 

Muzeum było również współorganizatorem  pierwszych Turniejów  rycerskich oraz organizatorem dwóch Jarmarków Średniowiecznych na zamku w .w Iłży w 2007 i 2008r.Od 22 lat jest tez współorganizatorem Iłżeckiego Jarmarku Sztuki Ludowej

Corocznie w noc świętojańską wspólnie z Miejsko Gminną Biblioteką Publiczną i Miejsko Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Domem Kultury Muzeum  organizuje plenerową imprezę Noc świętojańską

Od kilku lat włącza się też w obchody Nocy w Muzem.

Nasze iłżeckie Muzeum zwiedza corocznie ponad 1000 turystów z czego ok.70% stanowi młodzież szkolna i dzieci.

 

-Muzeum Regionalne w Iłży prowadzi również od 1998 szeroko rozumianą działalność turystyczną polegającą na oprowadzaniu wycieczek po Iłży i  zabytkowych ruinach XIV w zamku biskupów krakowskich z basztą i tarasem widokowym oraz prowadzi sprzedaż pamiątek regionalnych. Od momentu udostępnienia baszty dla zwiedzających odwiedziło ją już ponad 10.000 osób.

 

 

 

 

 

 

W okresie wakacyjnym Muzeum Regionalne w Iłzy zaprasza na

WAKACYJNE WARSZTATY CZWARTKOWE

4.08.2016 o godz.13.00

Z KUFRA PRABABCI

Warsztaty zapoznajace z ludowym strojem z naszego regionu i haftami ludowymi oraz tkaninami.

21.07.2016 o godz.13.00

14.07.2016 o godz.13.00

.WYRÓB KWATÓW Z BIBUŁY

Bibułowe kwiaty, które „kwitły" przez cały rok. Ozdabiano nimi „święte kąty", bukiety ustawiano na stole.

Na lekcji dzieci poznają ciekawe wzory kwiatów oraz technikę ich wykonania. Każdy uczestnik pod kierunkiem instruktora wykona kolorowy bukiet kwiatów.

Warsztaty poprowadzi twórczyni ludowa Pani Rozalia Siwiec

7.07.2016r od godz.13.00 zajęcia

Na lekcji można dowiedzieć się, co nasze prababki przechowywały w kufrach. Uczestnicy zajęć mogą oglądać i dotykać tkanin oraz przymierzać elementy garderoby. Do lekcji dołączone są materiały dydaktyczne: zeszyt edukacyjny o tkactwie i stroju ludowym.

 

 

30.06.2016R 0D GODZ.13.00 -15.00 pierwsze spotkanie pod tytułem:

CHROŃMY ZABYTKI ARCHEOLOGICZNE

Lekcja opowiadająca o tym co to są zabytki archeologiczne, dlaczego powinniśmy je chronić ,co powinniśmy zrobić jeśli na niego natrafimy i kogo zawiadomić  o odkryciu.

Na lekcji można będzie zapoznać się z najciekawszymi zabytkami archeologicznymi Muzeum Regionalnego w Iłży, pracą archeologa i opracowaniami terenowymi prac archeologicznych.

 

wstep bezpłatny

 

 

Książkę Witolda Bujakowskiego "Ukryte dziedzicywo/Pradzieje Iłży i okolic" można kupić w Punkcie Informacji Turystycznej w Iłży

 

 

Od 11.05.2016r w Muzeum Regionalnym w Iłży można oglądać wystawę:

"Ukryte dziedzictwo.Pradzieje Iłży i okolic"

Na wystawie prezentowane są zabytki ukazujące najstarsze dzieje Iłży od epoki paleolitu z którą związana jest eksploatacja krzemienia czekoladowego.

W rejonie iłżeckim reprezentowane przez ślady pobytu ludności z kręgu magdaleńskiego /od ok.15 tys.lat p.n.e. do 8800 p.n.e/ i kultury świderskiej /10 600 lat p.n.e. do ok. 9600 lat p.n.e / przez epokę neolitu reprezentowaną na naszym terenie przez Kulturę pucharów lejkowatych /ok.3700 a 1900r p.n.e/. Zabytki pochodzą z badań prowadzonych w  latach 1996-1997 na cmentarzysku neolitycznym  na stanowisku Iłża- Chwałowski trakt 21

 

Bardzo istotna była też dla dalszego rozwoju osadnictwa regionu iłżeckiego epoka brązu reprezentowana przez kulturę łużycką /od ok.1350/1300 r p.n.e. do ok. 500/400r p.n.e./ ,której osady i cmentarzyska są również liczne w tym rejonie.

We wczesnym okresie lateńskim epoki żelaza (ok. IV w. p.n.e.), większość obszaru zajętego wcześniej przez kulturę łużycką zostało objęte przez kulturę pomorską wraz z jej wschodnim odłamem - tzw. kulturą grobów kloszowych. Nazwa jej pochodzi od typowej formy pochówku, w której popielnica przykryta jest wielkim, chropowatym, odwróconym do góry dnem, tzw. kloszem. Na bazie kultury pomorskiej i tzw. kultury grobów kloszowych, w wyniku procesu „latenizacji", wytworzyła się kultura przeworska.

Najciekawszym stanowiskiem tej kultury okazało się cmentarzysko w Łączanach zajmujące pow. ok. 0,5 ha. W latach 1998-1999 wyekspolorowano na nim 59 grobów.

Wystawę zamyka okres wczesnego średniowiecza gdzie osadnictwo zwiazane było z funkcjonowaniem grodu i osady w Iłży  wokół miejsca określanego przez miejscowa ludność jako "Kopiec Tatarski".Wykonane w latach 1996- 2000 r badania wykopaliskowe  obrazują jej funkcjonowanie od X do XIII/XIVw.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Iłży, Muzeum im.J.Malczewskiego w Radomiu i Instytutu Archeologii PAN w Warszawie.

Wystawie towarzyszy promocja książki Witolda Bujakowskiego "Ukryte dziedzictwo .Pradzieje Iłży i okolic"

 

 

 

 

 

Ja k co roku Muzeum Regionalne w Iłży wspólnie z MGBP w Iłzy oraz Towarzystwem Promocji Zawodów Ginących w Iłży zaprasz szkoły do udziału w konkursie wielkanocym na "Palmę WIELKANOCNĄ" konkurs na palmę i ozdoby wielkanocne organizowny jest od kilkunastu lat i ma na celu podtrzymywanie  obyczajów i tradycji z naszego regionu oraz zapoznie dzieci i młodzież z tradycyjnymi technikami plastycznymi.

Zapraszamy szkoły do udziału w konkursie.

 

MUZEUM REGIONALNE W IŁZY    zaprasza Od  11.12.2015r do 30.01 2016r

na wystawę

'CZAS NIEZWYKŁY.SYMBOLIKA ŚWIĄT BOZONARODZENIOWYCH'

 

 

Dnia 11.09.2015r o godz. 14.00


ZAPRASZAMY

Na wernisaż wystawy  JOANNY BOROWSKIEJ

"Tajemnice kwatery "Ł"


Od 2012 r. prowadzone są prace ekshumacyjne w kwaterze "Ł" zwanej Łączką na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Obszar objęty badaniami to miejsce pochówku kilkaset osób zmarłych i straconych w warszawskich więzieniach w latach 1948-1956 przez reżim komunistyczny. Większość ofiar została zabita przez strzał w tył głowy. Ciała zmarłych chowano nocą w anonimowych grobach na obrzeżach cmentarza.

Pracami ekshumacyjnymi kieruje profesor Krzysztof Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Do tej pory udało się odnaleźć szczątki 198 osób, a dzięki badaniom genetycznym zidentyfikować 40. Po wielu latach rodziny ofiar wreszcie dowiedziały się, gdzie pochowano ich bliskich.

Pod ziemią wciąż znajduje się około 90 osób. Z ich wydobyciem jest ogromny problem ponieważ zalegają pod późniejszymi grobami, w których zostali pochowani między innymi funkcjonariusze komunistyczni. Badania będą kontynuowane po przeniesieniu tych grobów w inne miejsce.

Nie udało się jeszcze odnaleźć m.in.: generała Emila Fieldorfa ps. „Nil", dowódcy Armii Krajowej, który walczył z nazistami w okupowanej przez Niemców Polsce w czasie II wojny światowej czy płk. Witolda Pileckiego, żołnierza Armii Krajowej, który w 1940 roku dobrowolnie dostał się do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz w celu zebrania informacji wywiadowczych na temat jego funkcjonowania i zorganizowania ruchu oporu.

Obecnie w kwaterze "Ł" powstaje Panteon-Muzeum. Spoczną w nim szczątki ofiar terroru komunistycznego, które już zidentyfikowano. Uroczysty pogrzeb został zaplanowany na 27 września tego roku, kiedy to będziemy obchodzić 76 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. 

Joanna Borowska - archeolog i fotograf, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiej Szkoły Fotografii, stara się łączyć ze sobą obie te pasje. Brała udział w licznych wykopaliskach archeologicznych w kraju i za granicą.

Współautorka wystaw fotograficznych zorganizowanych w Warszawie w 2004 r.: „Wokół Złotej Bogini", w Galerii Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz „Egipt w obiektywie archeologów" w Biurze Kulturalnym Ambasady Arabskiej Republiki Egiptu i w 2005 r. w Collegium Civitas. W latach 2011-2012 cykl zdjęć „Egipt w fotografii Joanny Borowskiej" towarzyszył wystawie „Papirusy, mumie, złoto. Michał Tyszkiewicz i 150-lecie pierwszych polskich i litewskich wykopalisk w Egipcie" w Państwowym Muzeum Archeologicznym.

Owocem badań archeologicznych Joanny Borowskiej na obszarze dawnego Pałacu Saskiego w Warszawie była wystawa fotograficzna pt. „Opowieści z Pałacu Saskiego" prezentowana w Warszawie latach 2007-2008 w hotelu Sofitel Victoria, Green Gallery i Instytucie Francuskim. W 2009 r. pod tym samym tytułem ukazała się książka jej autorstwa.

Zdjęcia Joanny Borowskiej były publikowane w albumach: „Rumunia. Kraj przyjaznych ludzi", Warszawa, Green Gallery, 2008; „26 Bajek Perskich", Warszawa, Agora S.A./Green Gallery, 2010; „Żołnierze Wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.", Warszawa, Oficyna Wydawnicza Volumen, 2013, „Poland/Polska/Polonia", 2014; książkach: „Pilecki. Śladami mojego Taty", Znak Horyzont, 2015; „Pałac. Biografia intymna", Znak, 2015, a także w prasie krajowej i zagranicznej.

Laureatka wielu konkursów fotograficznych. Szczególnie ceni sobie nagrodę specjalną Banku Zachodniego WBK otrzymaną w 2014 roku w konkursie fotografii prasowej BZ WBK Press Foto przyznaną za fotoreportaż z badań archeologiczno-ekshumacyjnych na warszawskiej „Łączce".

Zajmuje się fotografią reportażową. Współpracuje z Polską Agencją Fotografów FORUM.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
23.06 2015 zapraszamy na

"NOC ŚWIĘTOJAŃSKĄ"

Organizatorzy:Muzeum Regionalne w Iłży,MGOSiR Iłza.MGBP w Iłzy ,DK w Iłży, TOiPZG


 

Muzeum Regionalne w Iłży zaprasza na NOC MUZEÓW 16.05.2014

wstęp bezpłatny

W programie zwiedzanie wystaw oraz warsztaty Lucyna i Andrzej Kozłowscy :Rzezba,wycinanka oraz papierunki-malowanki.

ZAPRASZAMY

 

 

 

MUZEUM REGIONALNE W IŁŻY

zaprasza 12.02.2015 r o godz. 14 na otwarcie wystawy:

BŁĘKITNI LUDZIE Z SAHARY I SAHELU - MALARSTWO RISSA IXA

Tuaregowie są berberyjskojęzycznym ludem pasterskim zamieszkującym

Saharę Centralną i południową i sąsiednie stepy Sahelu.

Przodkowie ich pozostawili na saharyjskich skałach malowidła i ryty

przedstawiające głównie wielbłądy i dosiadających ich jeźdźców.

Dziś Tuaregowie są muzułmanami ,a w sztuce islamu przedstawienia figuralne

są zakazane.

Rissa Ixa ,autor dzieł prezentowanych na wystawie jest Tuaregiem.Urodził się

W obozowisku pasterskim na pograniczu Mali i Nigru w 1946r.Jest pierwszym-

i jak na razie jedynym- malarzem tuareskim.

Na swych obrazach przedstawia przede wszystkim tradycyjne życie Tuaregów.

Maluje również wielkich wodzów i elementy wspólne wszystkim grupom tuareskim,

np. znaki pisma tifinagh, namioty, tarcze, charakterystyczne ozdoby. Bazując

tradycyjnym zdobnictwie tuareskim, tworzy również geometryczne niefiguralne

kompozycje. Projektuje też dla Tuaregów stroje.

Prace Prace Rissy Ixy były pokazywane na różnych wystawach malarzy naiwnych

min.w Stanach Zjednoczonych, Francji, Wybrzeżu Kości Słoniowej.

 

Prezentowane na wystawie obrazy pochodzą z prywatnej kolekcji Adama Rybińskiego-

etnologa z Instytutu Studiów Regionalnych i Globalnych wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW. Adam Rybiński od ponad 30 lat prowadzi badania nad kulturami

ludów pasterskich zamieszkujących Afrykę Północną i Zachodnią.

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy 12.12.2014r  od godz.16.oo do muzeum na

"ŚWIĄTECZNE LEPIENIE OZDÓB CHOINKOWYCH

Z AGNIESZKĄ BEER"

W programie kiermasz ceramicznych figurek

 

 

 

Od 9.09.2014r zapraszamy na wystawę

"IŁŻECKI WRZESIEŃ 1939"

 

 

23.06.2014r  o godz. 19 zapraszamy na teren MGOSiR w Iłży na

 

 

NOC ŚWIĘTOJAŃSKĄ

Organizatorzy> Muzeum Regionalne w Iłży.MGBP w Iłży, DK Iłża TOiPZG w Iłży oraz MGOSiR w Iłzy

W programie:

Konkurs na wianek

Występy:

Dziecięcy zespół folklorystyczny z Jasieńca Iłżeckiego

Wokaliści z DK Iłża

Kapela:Klub Seniora"

Kapela Iłżecka

 

 

Od 9.06.2014r zapraszamy na wystawę:

"DROGA DO WOLNOŚCI"

 

 

 

MUZEUM  REGIONALNE W IŁZY SERDECZNIE ZAPRASZA 17.05.2014r

NOC w muzeum

W programie:

1. Otwarcie wystawy malarstwa Dominiki Ciepielewskiej

2. Pokaz- jak powstaje ikona- Dominika Ciepielewska  ASP Kraków

3. Pokaz - jak powstaje lalka regionalna

4. Prezentacje wspomnieniowe iłżeckich rock  festiwali


Nowy dach na Muzeum Regionalnym w Iłży.

Muzeum Regionalne w Iłży informuje, że zrealizowało zadanie pod nazwą „Remont dachu Muzeum Regionalnego w Iłży". W ramach realizacji zadania wykonano remont pokrycia dachu muzeum poprzez wymianę zniszczonego gontu na nowy łupany gont świerkowy, remont tynków komina i czapy kominowej oraz wymianę instalacji odgromowej budynku.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego PROW na lata 2007-2013 w zakresie małych projektów.
Całkowita wartość projektu wyniosła 124 877,29 zł, wartość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich wynosi 45 000,00 zł.„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Iłża, dnia 18.11.2012r.

Zakończyły się prace przy budowie ogrodzenia Muzeum Regionalnego w Iłży w ramach projektu pod nazwą: „Wykonanie ogrodzenia terenu Muzeum Regionalnego w Iłży”. Wykonawcą prac była firma - Zakład Remontowo Budowlany Andrzeja Surdego z Iłży. Koszt realizacji zadania wyniósł 18.942 złote. Inwestycja została dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania 413 wdrażania Lokalnych Strategii Rozwoju objętego PROW na lata 2007-2013 w zakresie małych projektów.