KontaktEnglish/Deutsch
GłównaO MuzeumAktualnościWystawy OfertaWokół tradycjiWokół historiiImprezyGaleriaArchiwumPartnerzyAkademia Pana Jana.Witamy w naszej bajce.
IŁŻA W IKONOGRAFI
wystawy 2015
Wystawy 2014
Iłza wojna obronna i okupacja
Wystawy 2013
Tingatinga.Współczesne malarstwo Tanzani
wystawy 2010
Jak biskupi krakowscy rządzili Iłżą
Pisanki,kraszanki,palmy.Opowieści Wielkanocne
Wystawy 2009
XV Jarmark sztuki ludowej
Region żelaza
Obrzędowość wielkanocna
Malarstwo Krzysztofa Łozowskiego
O ZIMOWYM WKRACZNIU CZSU NIEZWYKŁEGO,BOŻYM NARODZENIU , wróżbach, kolędnikach i maszkar
Wystawy 2008
Boże Narodzenie w sztuce ludowej.
Śladami biskupów krakowskich...z darów Pana R.Górniaka
ŚWIAT MOTYLI
MALARSTWO JANUSZA JASKIEWICZA
Wystawy 2007
Piotr Wojciechowski - Tatuaże.Rysunki.Szkice.Fotografie.
"Śmierć zapomniana"
Iłżecki wrzesień 39'
Zawody ginące
Iłżą zauroczeni
Pasja wg. Krzysztofa Okonia
Wystawa prac Darka Kowala
Wystawy 2006
Kultura materialna ziemi iłżeckiej
Zyli wśród nas...Społeczność żydowska w Iłży
Boże Narodzenie czas niezwykły
Woskiem malowane
30 lecie Muzeum
Kobiety czarnej Afryki
Wspomnienie o stanie wojennym
Opowieść o chlebie
Imprezy
"Od Rzymu do Średniowiecza" - 2 września 2007
Koncert G.Madejski,M.Sępioł, S.Sępioł
Noc Kupały
Iłżeckie Dni Kultury w Muzeum Regionalnym w Iłży 16 -17.06 2007 r.
Jarmark Sztuki Ludowej
Iłżeckie Dni Kultury
Noce muzealne
Jarmark średniowieczny 2008
Dary P.Ryszarda Górniaka
NOC KUPAŁY CZYLI IŁŻECKA NOC ŚWIĘTOJAŃSKA


Ognisko i puszczanie wianków, impreza przeznaczona jest i skierowana głównie do dzieci i młodzieży, ale też do pozostałej społeczności. Ma za zadanie głównie zachowanie ciągłości tradycji i popularyzacji polskich zwyczajów i obrzędów. Jest jedną z kilku imprez promujących region iłżecki a mający ponad lokalny charakter.

Obrzędowość Świętojańska na Terenie Polski jest bardzo bogata w całym prawie kraju z wyjątkiem południowo- zachodniej Polski gdzie ognie pali się na Zielone Świątki. Obrzędy Świętojańskie nie były jednakowe całej Polsce. W niektórych okolicach dawały okazje młodzieży do spotykania celem kojarzenia par. Najpowszechniejsza postacią sobótek Świętojańskich jest ognisko. Na północnych krańcach Polski formę sobótek zastępowała beczka smolna na wysokim drągu. Prócz palenia ognisk chłopcy obiegali wokół sobótki i pola zwłaszcza ze zbożem z pochodniami (ze starymi miotłami brzozowymi). Niekiedy rzucali w górę płonące miotły, czy garście słomy lub wywijali nim w powietrzu.

Obrzędy wigilii św. Jana, czciły letnie przesilenie. Zaczynał się czas przewagi światła. Świętojańskie zwyczaje należą w Polsce do najdawniejszych pogańskich obrzędów.

Obracały się głównie wokół wody i ognie- dwóch żywiołów uznanych za życiodajne i niszczące a także oczyszczające.

W sobótkową noc działania ludzkie skupiły się na oczyszczaniu świata żywych. Palono ognie najczęściej nad wodą, a jeśli w pobliżu nie było wody na wzgórzach, miedzach i polanach. Nigdy w obejściu gospodarstwa czy na polu uprawnym.

Głębokie przekonanie ludzi o istnieniu duchów i czarownic, kazało chronić ludzi i zwierząt w noc świętojańską. Zbierano więc ziele bylicy i łopianu zatykano gałązki w izbach, w poszyciu dachów, oborze. Rośliny te miały w przekonaniu ludowym moc odpędzania zarazy, ochrony przed duchami.

Rozpalano ogień wokół którego zbierały się kobiety (młode, stare). Rzucano płomienie zioła (rosiczkę, płomyk, bylicę, dziewannę, rutę, szałwię, ziele św. Jana.) Rozchodzący się dym miał odpędzać czary. Śpiewano pieśń o rucie i bylicy i ich groźnym dla złych mocy działaniu.

Młodzież skakała przez ogień, młodzi dopuszczali też tej nocy igraszek miłosnych.

W moc świętojańską wierzono że kwitł-kwiat paproci. Szukano go w lesie. Wyprawiało się po niego samotnie w tajemnicy przed innymi. Kwiat mógł znaleźć tylko ktoś odważny o silnych cechach charakteru. Musiał tez być szlachetny. Nikt nigdy tego kwiatu nie widział i nie znalazł.

Wierzono też, że od tego dnia woda jest już ochrzczona, oczyszczona i można w miarę bezpiecznie zażywać kąpieli w rzekach i jeziorach.

Impreza zorganizowane przez Muzeum Regionalne w Iłży ,TOiPZG, MGBP w IŁży, MGOSiR,DK

Miejsce: Miejsko- Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w IłżyProgram imprezy: biesiada folklorystyczna na której zaproszeni goście (etnografowie, artyści ludowi) będą opowiadać o zwyczajach sobótkowych. Konkurs na najpiękniejszy wianek

tekst :Beata Bujakowska