KontaktEnglish/Deutsch
GłównaO MuzeumAktualnościWystawy OfertaWokół tradycjiWokół historiiImprezyGaleriaArchiwumPartnerzyAkademia Pana Jana.Witamy w naszej bajce.
IŁŻA W IKONOGRAFI
wystawy 2015
Wystawy 2014
Iłza wojna obronna i okupacja
Wystawy 2013
Tingatinga.Współczesne malarstwo Tanzani
wystawy 2010
Jak biskupi krakowscy rządzili Iłżą
Pisanki,kraszanki,palmy.Opowieści Wielkanocne
Wystawy 2009
XV Jarmark sztuki ludowej
Region żelaza
Obrzędowość wielkanocna
Malarstwo Krzysztofa Łozowskiego
O ZIMOWYM WKRACZNIU CZSU NIEZWYKŁEGO,BOŻYM NARODZENIU , wróżbach, kolędnikach i maszkar
Wystawy 2008
Boże Narodzenie w sztuce ludowej.
Śladami biskupów krakowskich...z darów Pana R.Górniaka
ŚWIAT MOTYLI
MALARSTWO JANUSZA JASKIEWICZA
Wystawy 2007
Piotr Wojciechowski - Tatuaże.Rysunki.Szkice.Fotografie.
"Śmierć zapomniana"
Iłżecki wrzesień 39'
Zawody ginące
Iłżą zauroczeni
Pasja wg. Krzysztofa Okonia
Wystawa prac Darka Kowala
Wystawy 2006
Kultura materialna ziemi iłżeckiej
Zyli wśród nas...Społeczność żydowska w Iłży
Boże Narodzenie czas niezwykły
Woskiem malowane
30 lecie Muzeum
Kobiety czarnej Afryki
Wspomnienie o stanie wojennym
Opowieść o chlebie
Imprezy
"Od Rzymu do Średniowiecza" - 2 września 2007
Koncert G.Madejski,M.Sępioł, S.Sępioł
Noc Kupały
Iłżeckie Dni Kultury w Muzeum Regionalnym w Iłży 16 -17.06 2007 r.
Jarmark Sztuki Ludowej
Iłżeckie Dni Kultury
Noce muzealne
Jarmark średniowieczny 2008
Dary P.Ryszarda Górniaka


Wystawa była opowieścią o życiu afrykańskich kobiet.Prezentowana była listopad 2005, marzec 2006 zorganizowana została ze zbiorów państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.


Była to opowieść o roli i funkcji kobiet w tradycyjnej społeczności i o kobietach żyjących współcześnie, które zdobywały wykształcenie i walczyły o emancypację, o zwyczajach i obrzędach towarzyszących im przez całe życie od narodzin do śmierci, o ich codziennej ciężkiej pracy, o urodzie i kokieterii, i o świętowaniu.

Opowieść była bogato ilustrowana przedmiotami związanymi bezpośrednio z życiem kobiet i z ich codzienną pracą. Były to naczynia drewniane, gliniane i wykonane z tykwy, łyżki, stołki, stroje, ozdoby itp. A także licznymi przedstawieniami kobiet w sztuce afrykańskiej (rzeźby, maski obrzędowe).

Interesującym uzupełnieniem ekspozycji były fotogramy czarno- białe (reprodukcje starych rycin) ukazujące dawne zwyczaje oraz barwne portrety kobiet z różnych rejonów Afryki ( kolorowe fotografie autorstwa Ryszarda Czajkowskiego i Jolanty Kosiorowskiej).

Kobieta afrykańska w sztuce

Postać kobiety jest jednym z najbardziej ulubionych tematów podejmowanych przez afrykańskich rzeźbiarzy. Są to na ogół realistyczne przedstawiania kobiet, z wyraźnie podkreślonymi atrybutami płci, ukazane głównie w pozycji stojącej, a czasem także siedzącej. Do najbardziej typowych należy postać „pramatyki” rodu lub plemienia oraz figurka kobiety z dzieckiem na plecach. Czasem kobieta jest ukazana przy pracy z użyciem stępy, lub z motyką w dłoni.

Znacznie rzadziej spotykane są maski kobiece, które przedstawiają twarze lub głowy kobiet, są jednak używane przez tańczących mężczyzn
Przedmiotami o wysokich walorach artystycznych i estetycznych są różnego rodzaju „ fetysze płodności”, noszone przez kobiety, które chcą urodzić zdrowe i ładne dzieci.


Codzienność

Codzienne życie afrykańskich kobiet jest wypełnione ciężką i monotonną pracą. Do ich obowiązków należy uprawa ziemi, zbieranie i transport drewna na opał, noszenie wody, przygotowanie posiłków, handel itp. Wiele z pośród przedmiotów codziennego użytku, które towarzyszą kobietom w ich pracy, wykonują one własnoręcznie. Zajmują się wyplataniem mat i koszy, zręcznie lepią w ręku naczynia gliniane, zdobią naczynia z tykwy i skórzane torby. Wyrabiają też piękne ozdoby, które dodają im urody i nie SA pozbawione elementów kokieterii.

Życie kobiet jest ukazane w „naturalnym otoczeniu”, po to aby przybliżyć widzowi prawdziwą afrykańską rzeczywistość. Dlatego też centralnym elementem scenografii jest chata namalowana na rozpiętym płótnie, przed chatą znajdują się rozmaite sprzęty gospodarstwa domowego, a manekin siedzącej kobiety prezentuje tradycyjny strój mieszkanek Czarnego Lądu. Przykładami różnego rodzaju ozdób są liczne naszyjniki, bransolety, grzebienie, kolczyki, kłódki wargowe itp. Umieszczone w gablotach.

Codzienne stroje afrykańskich kobiet będą także prezentowane na manekinach, rozmieszczonych na całej wystawie.

Niektóre przedmioty SA związane ze specyficzną działalnością kobiet. Wiele z pośród z nich specjalizuje się w leczeniu chorób, zaś znachorki i wróżbitki cieszą się dużym poważaniem w społeczności lokalnej. Podczas swojej pracy używają określonych rekwizytów, a mianowicie kości do wróżenia oraz specjalnych wisiorków, które odpowiadają kolejnym stopniom wtajemniczenia przy zdobywaniu wiedzy tajemnej.