Akademia Pana Jana

Muzeum Regionalne w Iłży, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży, Publiczna Szkoła Podstawowa w Iłży oraz Przedszkole Samorządowe w Iłży w tym roku po raz drugi realizować będzie projekt „Akademia Pana Jana. Witamy w naszej bajce”.

W I edycji wzięło udział 92 dzieci z terenu Miasta i gminy Iłża.

Jest to impreza przeznaczona dla przedszkolaków oraz dzieci uczęszczających do klas I-III szkół podstawowych i składa się ze zmagań recytatorskich i plastycznych dotyczących znajomości twórczości Jana Brzechwy. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Pani Krystyna Brzechwa, która przyjedzie specjalnie na tą okazję, do miejsca, które odwiedzał niegdyś jej ojciec.

Formuła Akademii ma formę rodzinnego pikniku na świeżym powietrzu. Celem Akademii jest popularyzacja twórczości Jana Brzechwy i podań związanych z Iłżą oraz promocja historycznego miejsca utrwalonego w literaturze czyli Malinowego Chruśniaka.

Nagrodami dla najlepszych występów oraz prac plastycznych są specjalnie wykonane na tą okazję przez Pana Norberta Nastalskiego statuetki legendarnej iłżeckiej kaczki. Organizator przewiduje również drobne upominki dla dzieci biorących udział w Akademii.

Regulamin i karta zgłoszeniowa do pobrania:

Karta zgłoszeniowa – Akademia Pana Jana [Pobierz]

„Akademia Pana Jana – Witamy w naszej bajce”  to festiwal poświęcony Janowi Brzechwie, którego inauguracja nastąpiła 13czerwca 2017 r. w ogrodzie przy dawnym Domu Sunderlanda w Iłży, w ramach obchodów iłżeckiego Roku Bolesława Leśmiana. Jego pierwsza edycja przygotowana została przez Muzeum Regionalne w Iłży we współpracy z iłżeckimi instytucjami: Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną, Publiczną Szkołą Podstawową w Iłży i Samorządowym Przedszkolem. Honorowy patronat objęli: Pani Krystyna Brzechwa i Burmistrz Miasta Iłży Andrzej Moskwa.
Akademia jest festiwalem i spotkaniem rodzinnym. Dla organizatorów najważniejsze jest współuczestnictwo w wydarzeniach dzieci i dorosłych – opiekunów, rodziców i dziadków. Każdy etap Akademii tworzony jest z myślą o konkretnych możliwościach jej najmłodszych uczestników a więc przedszkolaków i dzieci klas I-III szkół podstawowych. Finał Akademii odbywa się w naturalnej scenerii ogrodu owocowego gdzie skojarzy się przestrzeń z kolorem, dźwiękiem i światłem. Organizatorzy mają nadzieję, że taka forma rodzinnego pikniku pozwoli aby niezwykłe emocje i przeżycia występujących dzieci, oraz rodziców i dziadków obserwujących swoje pociechy, stały się łagodne i były dla nich czystą radością.
Niewiele jest w Polsce miast, miasteczek, gdzie w tak wyjątkowy sposób łączyłaby się historia, poezja i legenda. Dwóch stryjecznych braci Bolesław Leśmian i Jan Lesman czyli Brzechwa przyjeżdżali do Iłży do ciotki Celiny Sunderland. Leśmian niedościgniony mistrz opisu przyrody , w malinach rosnących na wzgórzu zamkowym wyznał Dorze swą miłość, Brzechwa wielu bohaterów swoich wierszy umieszcza na jej tle.
Nagrodami były statuetki złotej, srebrnej i brązowej kaczki, które specjalnie dla tego wydarzenia zaprojektował Pan Norbert Jastalski.

I tak poezja, legenda i historia miały okazję spotkać się razem i zaistnieć na Akademii Pana Jana w ogrodzie przy kamienicy Sunderlandów w Iłży a malinowy chruśniak i stare stuletnie jabłonie były świadkami tego wydarzenia.

« 1 z 2 »

Akademia Pana Jana 2017r

Przedszkolaki i dzieci z klas I-III szkół podstawowych uczestniczyły w zmaganiach konkursowych w 3 kategoriach Akademii:
Konkursie recytatorskim
Konkursie plastycznym
Quizie drużynowym ze znajomości 2 wierszy Jana Brzechwy i legendy „Jej Łza”

Zmagania przebiegały w przyjaznej rodzinnej atmosferze . Dla organizatorów najważniejsze było współuczestnictwo w wydarzeniach dzieci i dorosłych opiekunów, rodziców i dziadków.

Nagrodami były statuetki legendarnej iłżeckiej kaczki którą dla Akademii zaprojektował i wykonał pan Norbert Jastalski.

W naturalnej scenerii i rodzinnej atmosferze zabrzmiały wiersze poety, który był czarodziejem słowa i poetą dziecięcej radości. Jego popularność wśród kilku już pokoleń jest do tej pory niezwykła.

W kategorii recytacja:

1 Miejsce i statuetkę złotej kaczki zdobył :
Maksymilian Janiec z Samorządowego Przedszkola w Iłży
Wiersz „Proft i Filip”

2 Miejsce i statuetkę srebrnej kaczki zdobyła :
Maja Gazarkiewicz z Samorządowego Przedszkola w Iłży
Wiersz „Kłamczucha”

3 Miejsce i statuetkę brązowej kaczki zdobyła:
Maja Zaborska z kl.I a Publiczna Szkoła Podstawowa w Iłży

W kategorii Konkurs plastyczny /ilustracje do wierszy J. Brzechwy/

1. Miejsce i statuetkę złotej kaczki zdobyła
Natalia Ocios Publiczna Szkoła Podstawowa Jasieniec Iłżecki
Ilustracja do wiersza „Tańcowała igła z nitką”

2 Miejsce i statuetkę srebrnej kaczki zdobył
Bartosz Myszka Publiczna Szkoła Podstawowa w Pakosławiu
Ilustracja do wiersza „Na straganie”

3. Miejsce i statuetkę brązowej kaczki zdobyła:
Zosia Paszek z Samorządowego Przedszkola w Iłży
Ilustracja do wiersza „Pchła Szachrajka”

 

W kategorii Quiz drużynowy
1. Miejsce i statuetkę złotej kaczki zdobyła Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia i Rozwoju Wsi Krzyżanowice i Okolic

2 Miejsce i statuetkę srebrnej kaczki zdobyło
Samorządowe Przedszkole w Iłży

3. Miejsce i statuetkę brązowej kaczki zdobyła
Kl.III c z Publicznej Szkoły Podstawowej w Iłży

Tak jak chcieli organizatorzy ,znów jak przed laty dwóch stryjecznych braci: Bolesław Leśmian i Jan Lesman czyli Brzechwa znów spotkali się w Iłży. A stało się to dzięki wizycie na inauguracji Akademii specjalnych gości laureatów XVII konkursu
im. J. Iwaszkiewicza „Bolesław Leśmian i jego światy”, którzy zaprezentowali swoje nagrodzone wiersze.

 

Celem Akademii była popularyzacja twórczości Jana Brzechwy i podań związanych z Iłżą oraz promocja historycznego miejsca utrwalonego w literaturze czyli Malinowego Chruśniaka. Była to zarazem niepowtarzalna szansa dla najmłodszych na debiut artystyczny, rozwijający ich talent i przygotowujący do późniejszych konkursów.
Kontekst historyczny oraz tradycje związane z naszym miastem były też integralnym składnikiem tego przedsięwzięcia kulturalnego. Wydarzenie było niezwykle ważne dla naszej miejscowości. W malinowym Chruśniaku, który dzięki pracy wielu zaangażowanych osób dostał drugie „życie” połączyła się legenda , poezja i historia.
Największą satysfakcją dla organizatorów były słowa pani Krystyna Brzechwy, że miejsce to wygląda tak jak zapamiętała je z dzieciństwa i że tu w Iłży czuje się najlepiej.
Mamy nadzieję, że tak jak pisał Marek Rymkiewicz w swojej książce :
„Leśmian. Encyklopedia” stanie się ono „świętym miejscem poezji polskiej” i ważnym punktem dla turystów odwiedzającym nasze miasto.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za bezcenną pomoc i wsparcie dla wszystkich zaangażowanych w organizację Akademii Pana Jana.