Adam Bednarczyk „Moje życie”

W ubiegły piątek, 19 czerwca, w Muzeum Regionalnym odbył się wernisaż wystawy poświęconej życiu Adama Bednarczyka. Wydarzenie przygotowane zostało w 100. rocznicę urodzin iłżeckiego regionalisty i społecznika.

Nazwa wystawy nawiązuje do tytułu dziennika, jaki Adam Bednarczyk prowadził po powrocie z Warszawy do Iłży. Od końca lat 60. do połowy lat 90. XX wieku łącznie zapisał 35 brulionów formatu A5, co  czyni to dzieło chyba najobszerniejszym dziennikiem życia prywatnego, jaki kiedykolwiek powstał w Iłży. „Moje życie” to zapis codziennych trosk autora, których przybywało wraz z rozwojem jego aktywności społecznej. Dziennik Adama Bednarczyka to także kronika dziejów Iłży i bezcenne źródło do poznania realiów jakie panowały w małym mieście na pograniczu kielecko-radomskim w drugiej połowie XX wieku.

W sali z wystawami czasowymi zostało zaprezentowanych 16 tablic z grafikami, których treść i ikonografia podzielone zostały tematycznie i chronologicznie. Większość materiałów archiwalnych obecnych na tablicach zostało upublicznionych po raz pierwszy. Ponadto ekspozycję wzbogacają przedmioty będące dorobkiem twórczym Adama Bednarczyka – książki, broszury, rękopisy, taśmy z nagraniami – oraz inne pamiątki (medale, pieczątki…). Wystawa ma przede wszystkim przybliżyć życie tej niezwykle zasłużonej dla Iłży postaci i podanie mniej znanych lub zupełnie nieznanych faktów z życia profesora Bednarczyka.

Po odsłonięciu tablicy pamiątkowej i wydaniu pocztówki z wizerunkiem Pana Adama, wystawa „Moje życie” jest kolejnym wydarzeniem w jubileuszowym, w którym przypada 100. rocznica urodzin założyciela i patrona Muzeum Regionalnego. Kolejnym wydarzeniem, które ma przybliżyć działalność kulturalną Adama Bednarczyka będzie wydanie książki z artykułami prasowymi jego autorstwa, jakie zostały opublikowane w latach 1967-1971.

Zapraszamy do odwiedzin Muzeum i zapoznania się z przygotowaną wystawą oraz obejrzenia pamiątek z kolekcji Adama Bednarczyka.

Dziękujemy Damianowi Fużyńskiemu za obecność oraz za wykonanie fotografii, które uwieczniły wernisaż i które mamy przyjemność zaprezentować. Miło nam, że Twoje fotografie po raz kolejny prezentują Iłżę i jej wydarzenia kulturalne.