Finał Akademii Pana Jana – Witamy w naszej bajce 2018

Finał Akademii Pana Jana – Witamy w naszej bajce

10.06.2018r o godz.11.00 w naturalnej scenerii na trawiastej scenie i w rodzinnej atmosferze zabrzmiały wiersze poety, Jana Brzechwy czarodzieja słowa i dziecięcej radości. Jego popularność wśród kilku już pokoleń jest do tej pory niezwykła.

Ogród owocowy za kamienicą Sunderlanda po raz drugi stał się dla najmłodszych okazją do uczestniczenia w zmaganiach Akademii Pana Jana- festiwalu poświęconego Janowi Brzechwie, którego inauguracja odbyła się w 2017roku w ramach obchodów Iłżeckiego Roku Bolesława Leśmiana.
Organizatorami Akademii są: Muzeum Regionalne w Iłży oraz Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży, Publiczna Szkoła Podstawowa w Iłży oraz Samorządowe Przedszkole w Iłży .

Honorowy patronat nad Akademią objęła córka poety Pani Krystyna Brzechwa ,która po raz kolejny odwiedziła Malinowy Chruśniak.

Niedzielne przedpołudnie było upalne a grzejące słońce dodawało nam energii do działania.
W tym roku organizatorzy zaprosili do udziału w zmaganiach konkursowych oprócz szkół z terenu gminy Iłża także dzieci ze szkół i przedszkoli powiatu radomskiego.

Przedszkolaki i dzieci z klas I-III szkół podstawowych uczestniczyły w zmaganiach konkursowych w 3 kategoriach Akademii:
Konkursie recytatorskim
Konkursie plastycznym „Kiedy Jan był małym chłopcem”
Konkursie na Kostium poetycki do wiersza „Na straganie”

Zmagania przebiegały w przyjaznej rodzinnej atmosferze . Dla organizatorów najważniejsze było współuczestnictwo w wydarzeniach dzieci i dorosłych opiekunów, rodziców i dziadków. I tak się stało w tym roku ,że również dorośli mogli spróbować swoich sił w recytacji.

Głównymi nagrodami były statuetki legendarnej iłżeckiej kaczki którą dla Akademii zaprojektował i wykonał Pan Norbert Jastalski.
Fundatorami nagród książkowych byli: Fundacja Kształtowania Ekologicznego Świadomego Obywatelstwa Freso z Warszawy oraz Państwo Katarzyna i Maciej Rogalscy z drukarni
Intro-Druk z Inowrocławia

W kategorii recytacja:

1 Miejsce i statuetkę złotej kaczki zdobyła :
Lena Łygan z Samorządowego Przedszkola w Iłży
Wiersz „Mucha””

2 Miejsce i statuetkę srebrnej kaczki zdobyła :
Aleksandra Trojanowska z Niepublicznego Przedszkola „Kraina Przygód w Radomiu”
Wiersz „Psie smutki”
3 Miejsce i statuetkę brązowej kaczki zdobyła:
Maja Orzechowska Przedszkole Publiczne nr 22 w Radomiu
Wiersz „Katar”

W kategorii Konkurs plastyczny ”Kiedy Jan był małym chłopcem”

1.Miejsce i statuetkę złotej kaczki zdobył
Adam Cheda z Przedszkola Samorządowego w Iłży

2 Miejsce i statuetkę srebrnej kaczki zdobyła;
Natalia Chmielewska Niepublicznego Przedszkola „Bajkowy Dworek” w Iłży

3.Miejsce i statuetkę brązowej kaczki zdobył:
Adam Antoszewski ze Szkoły Podstawowej w Jaworze Soleckim

W kategorii Kostium Poetycki do wiersza „ Na Straganie”

1. Miejsce i statuetkę złotej kaczki zdobyła :
Maja Jaśkiewicz z Samorządowego Przedszkola w Iłży

2 Miejsce i statuetkę srebrnej kaczki zdobył:
Filip Frykas z Samorządowego Przedszkola w Iłży

3 Miejsce i statuetkę brązowej kaczki zdobyła:
Antonina Karaś z Publicznego Przedszkola nr 22 w Radomiu

Celem Akademii była popularyzacja twórczości Jana Brzechwy oraz promocja historycznego miejsca utrwalonego w literaturze czyli Malinowego Chruśniaka. Była to zarazem niepowtarzalna szansa dla najmłodszych na debiut artystyczny, rozwijający ich talent i przygotowujący do późniejszych konkursów.
Dziękujemy wszystkim ,którzy byli z nami za dobrą zabawę, relaks ,serdeczność i ciepłe uśmiechy. Myślę ,że to było naprawdę rodzinne spotkanie a o to nam chodziło.
A Malinowy wciąż trwa przekazując teraz z kolei najmłodszym swe formy istnienia.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za bezcenną pomoc i wsparcie dla wszystkich zaangażowanych w organizację Akademii Pana Jana.
Beata Bujakowska

« 1 z 3 »